Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Az oroszok valóban folytatják
(Rovat: Az űrállomás és Oroszország, Az űrállomás és kontinensünk , Az űrállomás és az USA - 2015.08.04 07:15.)

Oroszország hivatalosan is értesítette partnereit, hogy legalább 2024-ig folytatni kívánja az együttműködést a Nemzetközi Űrállomás működtetésében.

A döntés pontot tett azoknak a kétkedő megnyilvánulásoknak a végére, amelyek az utóbbi időben Oroszország és a nyugati államok viszonyának megromlása miatt az ISS-sel kapcsolatban is gyakorta elhangzottak. Mindamellett, a mostani döntés nem keltett különösebb meglepetést, mert – amint arról korábbi cikkünkben már beszámoltunk – az oroszok nem hivatalosan ugyan, de korábban is jelezték, hogy az ISS 2024-ig tartó közös fenntartásában gondolkodnak.


Történelmi fénykép: az ISS megvalósításában részt vevő országok magas rangú tisztségviselői 1998. január 29-én Washingtonban írták alá az ISS együttműködési szerződést, majd meglátogatták a floridai Kennedy Űrközpontban azt a szerelőcsarnokot, ahol akkor már épültek az ISS első egységei. (Kép: NASA)

Most az Európai Űrügynökség (ESA) részéről megerősítették, hogy a többi ISS partnerrel együtt hivatalos értesítést kaptak a Roszkoszmosztól az oroszok 2024-ig szóló kötelezettségvállalásáról. A NASA és a Kanadai Űrügynökség már korábban megtette a hasonló kötelezettségvállalást. Ezek után már csak az ESA és a Japán Űrügynökség (JAXA) kötelezettségvállalása hiányzik az együttműködés jelenlegi formában történő folytatásához. Az ESA egyébként még a 2020-ig szóló kötelezettségvállalással is adós, megfigyelők szerint azonban az erről szóló döntés csak a 2016 végén esedékes, következő miniszteri szintű Tanácsülésen születhet meg.

Tekintettel arra, hogy mind az ESA-nak, mind pedig a JAXA-nak saját laboratóriumi modulja van az ISS-en (Columbus, ill. Kibo), ésszerű feltételezni, hogy előbb-utóbb mindkét űrügynökség meghozza a pozitív döntést a folytatásról. Az ESA részesedése az ISS fenntartásából 8,3%, amelyet azonban az európaiak nem pénzben, hanem természetben törlesztenek. Ennek legnagyobb tétele az elmúlt évtizedben az öt ATV teherűrhajó megépítése és indítása volt. Ez a program azonban befejeződött, ezért az ESA különös barterüzletet kötött a NASA-val. Ennek értelmében az ISS-hez történő hozzájárulását azzal törleszti, hogy az ATV technológiája felhasználásával beszáll az amerikai Orion űrhajó műszaki egységének fejlesztésébe, és ezt a NASA betudja az ISS hozzájárulásnak, jóllehet maga az Orion nem az ISS kiszolgálására készül.


Európa fontos hozzájárulása volt az ISS-hez az öt ATV teherűrhajó. A képen az ATV-3 (Edoardo Amaldi) közeledik az űrállomáshoz, 2012 márciusában. (Kép: NASA)

Arról továbbra sincs szó, mikor kellene kivonni a forgalomból az ISS-t. Előzetes becslések szerint legalább 2028-ig, vagy esetleg még tovább üzemben lehetne tartani, anélkül, hogy a karbantartásra fordítandó összegek drasztikusan emelkednének.


Fontos európai egység a Föld minden korábbinál kényelmesebb megfigyelését biztosító Cupola modul. (Kép: ESA / NASA)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024