Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Szojuz TMA-14M
(Rovat: Az űrállomás és Oroszország, Az űrállomás és az USA - 2014.09.26 06:50.)

A legújabb orosz űrhajó elindult, és alig hat órával később (majdnem) rendben meg is érkezett a Nemzetközi Űrállomáshoz.

A két orosz és egy amerikai űrhajóst szállító Szojuz TMA-14M szeptember 25-én, magyar idő szerint 22:25-kor startolt Bajkonurból. Orosz részről Alekszandr Szamokutyajev (44 éves) és nagyon hosszú idő után az első orosz női űrhajós, Jelena Szerova (38) indult, hogy csatlakozzon a Nemzetközi Űrállomás (ISS) 41. számú személyzetéhez. A NASA képviseletében Barry Wilmore (52) volt a fedélzeten. Mindhárman jövő márciusban térnek vissza a Földre, miután végigdolgozták a 41. és 42. váltást az ISS-en. A 42-es személyzetnek majd Wilmore lesz a parancsnoka.


Sorrendben balról jobbra Wilmore, Szamokutyajev és Szerova, amint a szokásos beállítású csoportképen az űrhajójuk előtt ülnek. (Kép: RSC Enyergija)

Szerova mindössze a negyedik (!) női űrhajós Oroszországból. Pontosabban az Oroszországban kiválasztottak és kiképzettek közül az első. Legutóbb repült elődje, Jelena Kondakova még a szovjet időszakban készült fel, 1994/95-ben és 1997-ben járt a világűrben. Olyan kevesen voltak az orosz nők, hogy van hely felsorolni itt mindegyikük nevét: az első és leghíresebb Valenytina Tyereskova, a második Szvetlana Szavickaja volt a sorban. Szerova a Szojuz TMA-14M háromfős személyzetéből az egyetlen, aki újonc, és a fentiek alapján nem meglepő, hogy ő lesz az első orosz nő, aki megfordul az ISS-en.

Wilmore számára a mostani a második repülés, de az első, amely hosszú időtartamú. 2009-ben már járt az ISS-en, az Atlantis űrrepülőgép (STS-129) utasaként. Akkor közel 11 napot töltött a Föld körül. Szamokutyajev még rutinosabb, 2011-ben, a 27-28-as személyzetben dolgozott az ISS-en, 164 napot töltve a világűrben.

A Szojuz TMA-14M közel 6 óra, négy pálya megtétele után csatlakozott az ISS Poiszk moduljához. Történt ez annak ellenére, hogy a két napelemtábla közül az egyik menet közben nem nyílt ki. A csatlakozás után azonban – talán a rázkódás hatására – a másik oldali napelemtábla is kiszabadult. Így aztán nincs ok az aggodalomra, ami a majdani visszatérést illeti a Szojuzzal.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024