Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Űrséta után már a Földön az olimpia fáklya
(Rovat: Az űrállomás és Oroszország, Az űrállomás és az USA , Az űrállomás és kontinensünk - 2013.11.11 06:15.)

Ha szimbolikusan is, de az olimpiai láng szombaton megjárta a nyílt világűrt, hétfőn pedig landolt Kazahsztánban.

A Szojuz TMA-11M űrhajósai által a minap a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) felvitt fáklyát két orosz űrhajós, Szergej Rjazanszkij és Oleg Kotov „sétáltatta meg”. Az állomáson kívül végzett hatórás munka, amelynek elején a – természetesen láng nélküli – fáklyát átadták egymásnak, november 9-én, magyar idő szerint 15:34-kor kezdődött.


A fenti képkocka a Rjazanszkij sisakjára szerelt kamerával készített videóból származik. Az olimpiai szervezőbizottság megbízásából készültek jobb minőségű, de jogdíjas filmfelvételek és fényképek is. (Kép: NASA TV / Spaceflight Now)

Először Rjazanszkij lépett ki a Pirsz modul légzsilipjéből, ő vitte magával a kereskedelmi célú filmezéshez a kamerát. A másodikként érkező Kotovnál volt a fáklya, amelyet a biztonság kedvéért – hogy véletlenül se lebegjen el az űrhajósok közeléből, ha netán kicsúszna azok szkafanderkesztyűjéből – egy zsinórral hozzáerősítettek. A megfelelően beállított képek után Kotov átadta a fáklyát űrhajóstársának. Egy sor további fénykép- és filmfelvételt követően az olimpiai fáklya visszakerült az ISS-re, az űrséta pedig – mintegy két óra elteltével – immár komolyabb munkával folytatódott. Az eltervezett szerelési feladatokat végül csak részben sikerült befejezniük.

Az olimpiai lánggal a 2014-es téli játékokra készülnek, amely februárban lesz Oroszországban, a Fekete-tenger partján fekvő Szocsiban és környékén. Most először vett részt űrsétán olimpiai „láng”. A Földön az olimpiai lángot vivő váltófutás várhatóan 123 napon át tart, mintegy 14 ezer ember vesz benne részt, akik összesen 56 ezer km távolságot tesznek meg Oroszország területén. (Ebben a távolságban nincs benne az, amit a fáklya a Föld körül keringve megtett.)

A fáklyát azután nem sokkal haza is hozták, méghozzá a Szojut TMA-09M űrhajó visszatérő kabinjában. Ezzel ereszkedett le a Földre Fjodor Jurcsuhin orosz, Luca Parmitano olasz és Karan Nyberg amerikai űrhajós. Ők májusban kezdődött 166 napos űrutazásukat fejezték be e szimbolikus aktussal. A landolás pontos időpontja november 11-én 3:49-kor volt (közép-európai idő szerint).


A Szojuz TMA-09M utasai, még az űrállomáson. (Kép: NASA)

Az ISS-en hat űrutazó maradt, akik a 38. sorszámot kapott személyzet tagjaiként folytatják munkájukat. A parancsnok Oleg Kotov lett, aki 2009-ben egyszer már betöltötte ezt a pozíciót az ISS-en.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024