Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Három úr az űrből
(Rovat: Az űrállomás és Oroszország, Az űrállomás és az USA , Űrturisták és magánűrhajók - 2012.04.28 07:15.)

Két orosz és egy amerikai űrhajós tért vissza a Nemzetközi Űrállomásról Kazahsztánba. Közben még mindig készülődik a startra a Dragon űrhajó teherváltozata.

Az űrállomás (ISS) 30. számú személyzetének három tagja – Anatolij Ivanyisin, Anton Skaplerov és Daniel Burbank – a Szojuz TMA-22 űrhajó ejtőernyős fékezéssel visszatérő kapszulájában földet érve fejezték be öt és fél hónapon át tartó űrutazásukat. (Pontosan 165 napot töltöttek a Föld körül.) A landolás pillanata április 27-én, magyar idő szerint 13:45-kor érkezett el. Az ISS elhagyása előtt Burbank átadta a parancsnokságot a 31. legénység vezetőjének, az orosz Oleg Kononyenkónak. Egyelőre hárman maradtak az ISS fedélzetén, Kononyenko mellett az amerikai Don Pettit és a holland Andre Kuipers. Társakat május közepén kapnak, miután 14-én a következő Szojuz űrhajó (a TMA-04M jelzésű) elindult Bajkonurból. Akkor az amerikai Joseph Acaba, valamint az orosz Gennagyij Padalka és Szergej Rjevin csatlakozik majd az ISS-en dolgozó és kutató űrhajósokhoz.


Burbank újra a Fölfön, röviddel a visszatérő egységből való kiszállás után. (Kép: NASA TV)

Még mielőtt újra hat főre bővülne a személyzet, az ISS-hez megérkezik – legalábbis a pillanatnyi, bár korábban is többször változó tervek szerint – az első amerikai magán-teherűrhajó. A SpaceX vállalat egyelőre ember nélküli Dragon űrhajójának startját ugyanis május 7-ére jelzik. Ez egy tesztrepülés lesz, amelynek sikere esetén rövidesen beindulhatnak a Dragon „menetrendszerű” teherjáratai az ISS-hez. A SpaceX összesen 12 ilyen útra szerződött a NASA-val, amelyek közül az első – sikeres tesztrepülés esetén – akár még az idén megvalósulhat. A május eleji próba alkalmával az ISS-nél Pettit és Kuipers feladata lesz a robotkarral befogni és csatlakoztatni a közel kerülő Dragont. Ezután a 31. személyzet kipakolja a mintegy 520 kg-nyi küldeményt. A Dragon annyiból „többet tud” a szokványos teherűrhajóknál, hogy vissza is képes juttatni a Földre rakományt, ezért visszatérése előtt ilyesmivel is megpakolják majd. Küldetése várhatóan három hétig tart. Ha a Falcon-9 rakéta és a Dragon május 7-ére tervezett startját tovább kellene halasztani, akkor megvárják majd a három új űrállomáslakó érkezését, a Szojuz TMA-04M dokkolását, és csak utána állítják pályára a Dragont.

A Dragon befogásának szimulációja, felgyorsítva. (Video: SpaceX)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024