Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Új oxigéntermelő berendezés az ISS-re
(Rovat: Az űrállomás és kontinensünk, Emberes Mars-utazás? - 2018.10.07 07:15.)

A japán teherűrhajóval már megérkezett a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) az az európai berendezés, amelynek fontos szerepet szánnak az űrhajósok életfenntartó rendszerében.

Az Advanced Closed Loop System (ACLS) egy fejlett, zárt rendszerű berendezés, amely a levegőben levő szén-dioxidból állít elő létfontosságú oxigént. Az ISS fedélzetén jelenleg vízbontással állítanak elő oxigént, a vizet pedig a Földről kell felszállítani teherűrhajókkal. Ez költséges és a rendelkezésre álló mennyiség is korlátozott. Az újfajta rendszer azt ígéri, hogy a keletkező szén-dioxid felét újra hasznosítja, évente 400 liter vizet spórolva meg ezzel. Ha befektetésnek tekintjük, néhány év alatt visszahozza az árát – érzékeltette a jelentőségét az Európai Űrügynökség (ESA) projektjének vezetője, Johannes Witt.


A japán HTV-7 teherűrhajó, még indítása előtt. (Kép: JAXA)

Az ACLS-t egy 2 m magas szekrény tartalmazza. Az ESA német űrhajósa, Alexander Gerst fogja beüzemelni novemberben az űrállomás amerikai Destiny moduljában. Bár a rendszer egyelőre az új technológia működésének demonstrálására szolgál, máris része lesz az ISS életfenntartó rendszerének, három űrhajós számára elegendő oxigént szeretnének termelni vele.


Az Advanced Closed Loop System a szén-dioxidból egy speciális ammónia alapú anyag segítségével metánt és vizet állít elő. Az előbbit kieresztik az űrbe, az utóbbit elektrolízissel összetevőire bontják. Az így nyert oxigén visszakerül az űrállomás légterébe. A berendezést most 1-2 évig tesztelik az ISS-en. (Kép: Airbus / M. Pikelj)

Ha a rendszer beválik, nagy előrelépés lesz a távolabbi világok meghódítása felé vezető úton. Egy elképzelt Hold körüli űrállomáson, egy holdbázison, a Mars felé vezető hosszú úton vagy a bolygó felszínén ugyanis nehézkes vagy éppen lehetetlen a rendszeres utánpótlás szállítása a Földről. Az ESA távlati célja egy teljesen zárt életfenntartó rendszer kialakítása, amely elvileg korlátlan ideig szolgálhatná az űrhajósokat.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024