Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Oxigéntermelő mikroalgák
(Rovat: Az űrállomás és kontinensünk, Különös találmányok , Az emberi élet védelme - 2018.03.16 07:15.)

A spirulina mikroalga nemcsak ehető, hanem oxigént is termel. Az ISS-en az egyik legújabb kísérletben azt vizsgálják, mennyit.

Ha csak korlátozott erőforrások állnak rendelkezésre, akkor azt kell felhasználni, ami van – különösen igaz ez a világűr ellenséges környezetében. A Nemzetközi Űrállomást (ISS) rendszeresen ellátják utánpótlással a különböző teherűrhajók, ha viszont a későbbiekben teljes mértékben önfenntartó űrállomást vagy űrbázist akarnánk létrehozni, akkor erre nem számíthatunk. Ott mindent újra kell hasznosítani, különösen az olyan értékes erőforrásokat, mint az oxigén. Ezt célozzák a legújabb kísérletek.

Az Artemiss kísérletben a kutatók azt vizsgálják, hogyan megy végbe a világűrben a fotoszintézis, vagyis az a folyamat, amelynek során a növények a fény energiáját hasznosítják, a folyamat melléktermékeként pedig oxigént termelnek. A vizsgálathoz az Arthospira, vagy közismertebb nevén spirulina mikroalgát fotobioreaktorba helyezték, amely hangzatos neve ellenére egy megvilágított, henger alakú tartály. A Nemzetközi Űrállomáson a spirulina algák a szén-dioxidot a fotoszintézis során oxigénné alakítják, maga a spirulina pedig – amint arról korábbi cikkünkben beszámoltunk – fehérjében gazdag táplálékforrás.


Az Arthospira vagy spirulina egysejtű mikroalga, amely (mint minden növény) a fotoszintézis során oxigént termel. Maga az alga ehető. (Kép: SCK-CEN)

A folyamat a Földön jól ismert, de az űrbeli használata előtt pontosan meg kell ismerni a folyamat részleteit a súlytalanság körülményei közt. Az Artemiss kísérleti berendezést a Dragon teherűrhajó december közepén vitte fel az ISS-re. A kísérletet egy hónapon keresztül folytatják, miközben pontosan mérik az alga által termelt oxigén mennyiségét. Az eszközt a Dragon teherűrhajó áprilisban visszahozza a Földre, ezt követően magukat az algákat is tüzetesen megvizsgálják, elsősorban a súlytalanság és a sugárzás hatására kíváncsiak. Eddigi ismereteink szerint az Arthospira jól tűri a sugárzást, de ezt pontosan ellenőrizni akarják. Az Artemiss a maga nemében az első ilyen kísérlet, a továbbiakban folytatni kívánják a mikroalgák súlytalanságbeli vizsgálatát.


Az űrbeli használatra tervezett, kompakt felépítésű biofotoreaktorban helyezik el a spirulina tenyészetet. A készülék 30 napig fog működni az ISS fedélzetén. (Kép: SCK-Qinetiq)

A kísérlet annak a Melissa kísérletsorozatnak a része, amelyben az életfenntartó rendszerhez regeneratív technológiákat kísérleteznek ki (MELISSA = Micro-Ecological LIfe Support System Alternative). A Melissa sorozatban a tudományos kísérleteken kívül oktatási tevékenységet is végeznek. A Melissa része például a laikusok által kigondolt AstroPlant kísérlet, amelyben különböző fényviszonyok mellett vizsgálják a növények növekedését. A Melissa tervek között szerepel a Uriniss technológiai kísérlet, amelyben a vizelet hasznosítását vizsgálják, elsősorban növényi tápanyagok, de emellett nitrogén, energia és víz előállítása céljából.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024