Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Adatok igen, képek nem
(Rovat: Az űrállomás és kontinensünk, Európa igáslovai a világűrben - 2015.02.21 08:15.)

Ezzel tudott szolgálni az európai ATV-5 teherűrhajó légköri megsemmisülését belülről figyelő műszeregyüttes.

Az európai teherűrhajók (Automated Transfer Vehicle, ATV) sorozatának utolsó tagja, a Georges Lemaître (ATV-5) február 15-én – miután elvégezte feladatát, a Nemzetközi Űrállomás (ISS) ellátását és pályájának korrekcióit – levált az ISS-ről. A Csendes-óceán déli része fölött visszatért a Föld sűrű légkörébe és megsemmisült. Az enyészetre ítélt űrjárművet ezúttal nem csak az űrállomáson feleslegessé vált hulladékkal pakolták meg. A hermetizált raktérben elhelyeztek egy infravörös kamerából és egy kommunikációs berendezésből álló műszeregyüttest, amely az ATV-5 felforrósodását, szétesését volt hivatott követni és dokumentálni.


A visszatérésre előkészített infravörös kamera és kommunikációs rendszer az ATV-5 belsejében. (Kép: NASA / ESA)

A légkörbe lépő űreszközök számára mintegy „fekete dobozként” szolgáló berendezés prototípusának működéséről az Európai Űrügynökség (ESA) szakemberei számoltak be. Eszerint mérési adatok érkeztek ugyan az ATV-5 utolsó perceiről, de a kamera által készített képek elvesztek a továbbításuk során.

A terv az volt, hogy a Break-Up Camera nevű berendezés rögzíti az utolsó 20 másodperc látványát, mielőtt maga is megsemmisül a felizzó és széthulló ATV-ben. Az adatokat és képeket egy hővédő borítással ellátott kommunikációs egység (Reentry SatCom capsule) tárolja, amely az első adandó alkalommal, még esés közben, a légkörben felforrósodó űreszközt körülvevő plazmaburok eltűnését követően – az alacsony pályás Iridium távközlési műholdak rendszerének közvetítésével – eljuttatja azokat a földi irányítókhoz.

De mi történt a valóságban? A jó hír az, hogy a kommunikációs kapszulától valóban érkezett üzenet, február 15-én, magyar idő szerint 19:08-kor, vagyis négy perccel az ATV szétesése után. Az üzenetben benne volt a készített képek száma – közel 6000 –, valamint a gyorsulásmérő műszer, a mágneses teret figyelő berendezés mérései, a SatCom kapszula gömbjének forgására és hőmérsékletére vonatkozó adatok. Így beigazolódott, hogy az összetett rendszer lényegében úgy működött, ahogy eltervezték. A hővédelem is jól vizsgázott, a kommunikációs egység belsejében nem volt túlzottan magas a mért hőmérséklet.

Bosszantó módon maguk a képek azonban már nem jutottak el az irányítókhoz. Ehhez több üzenetre lett volna szükség, amelyek végül nem érkeztek meg. Az infravörös kamerával az ATV belsejében készített felvételek a jelek szerint valahol a Csendes-óceán fenekén végezték... A hiba oka egyelőre még nem világos. Ha sikerül kideríteni, miért nem jöttek meg a képek, az segíthet a jövőben a hasonló célú „fekete dobozok” megtervezésében. Elképzelhető, hogy valamilyen tartalék kommunikációs csatornát kell majd kitalálni, hogy a pótolhatatlan adatok kisebb eséllyel vesszenek el.


Samantha Cristoforetti ESA-űrhajós fényképe a Nemzetközi Űrállomásról készült a megsemmisült ATV-5 nyomáról. A 2014. július végén indított teherűrhajó 6,6 t ellátmányt – élelmiszert, vizet, üzemanyagot, ruházatot, felszerelési tárgyakat, kísérleti eszközöket – szállított az ISS-re. (Kép: ESA / NASA)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024