Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Hurley és Behnken: irány a karantén!
(Rovat: Az űrállomás és az USA, SpaceX - 2020.05.10 07:15.)

A NASA veterán űrhajósai a hónap végén indulhatnak a SpaceX új Crew Dragon űrhajója első utasaiként. Kiképzésük véget ért.


Douglas (Doug) Hurley (balra) és Robert (Bob) Behnken a SpaceX egyik Falcon-9 rakétájának startját figyelik a floridai Kennedy Űrközpont egyik irányítótermében. Ha minden jól megy, május 27-én az ő űrhajójuk is egy ilyen rakéta tetején várja majd a visszaszámlálást. (Kép: NASA / Kim Shiflett)

A héten Houstonban formálisan befejeződött Behnken és Hurley utolsó kiképzési feladata is, így elvileg készen állnak a nagy érdeklődéssel várt repülésükre. Az utolsó űrrepülőgépes start, 2011 óta ugyanis nem indult amerikai űrhajós amerikai földről, amerikai űrhajóval és hordozórakétával a világűrbe. Ők ketten most a SpaceX emberes Dragon-2 (Crew Dragon) űrhajójának berepülői lesznek, a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) tartanak.

A két űrhajós felkészülésének mozzanatai, 25 percben összefoglalva. (Videó: NASA)

Néhány napnyi pihenő, majd az utazási előkészületek után május 20-án repülnek a kiképzőközpontból a starthelyre, Floridába. Karanténba május 13-án vonulnak, még Houstonban. Bár ez szokásos eljárás az űrutazások előtt, most a COVID-19 koronavírus-járvány idején, elővigyázatosságból lényegében már eddig sem érintkeztek másokkal, kivéve közeli családtagjaikkal, illetve a NASA és a SpaceX illetékes alkalmazottaival, akik előzőleg ellenőrző orvosi vizsgálatokon estek át. A tervek szerint a Floridában folytatódó elzártságba is elkísérhetik őket családtagjaik.

A NASA ugyanakkor a Kennedy Űrközpont területére a szokásosnál kevesebb látogató belépését engedélyezi majd, a látogatóközpont ezúttal nem árusít jegyeket a nézőknek, és a távolabbról bámészkodni szándékozókat is arra intik, hogy inkább maradjanak otthon és nézzék a start közvetítését. A Kennedy Űrközpont látogatói létesítményei egyébként március közepe óta zárva tartanak.


A Crew Dragon személyzeti kabinját április 30-én szerelték össze az űrhajó törzsét alkotó kiszolgálómodullal. (Kép: SpaceX)

A Demo-2 (DM-2) jelzésű repülés során mindkét űrhajósra osztottak „parancsnoki” feladatokat. A 49 éves Behnken lesz a műveletek vezetője, ő felel az ISS megközelítéséért és a dokkolás végrehajtásáért, majd az űrállomáson végzett munkájukért. Az 53 éves Hurley az űrhajó parancsnokaként a start és a visszaérkezés során lesz a főnök. Űrhajóskarrierjük során eddig mindketten két űrrepülőgépes küldetésen vettek részt. 2015-ben válogatták őket a négy lehetséges jelölt közé, akiknek esélyük volt a Crew Dragon berepülésére. Az útra kettejüket 2018-ban jelölték.

A NASA 2011-től számos szerződés keretében több mint 3,1 milliárd dollárral támogatta a SpaceX űrhajófejlesztéseit. (A másik ilyen cég az amerikai űrhivatal kereskedelmi űrhajófejlesztési programjában a Starlinert fejlesztő Boeing volt.) A Crew Dragon 2019 márciusában végrehajtotta a Demo-1 jelű, még emberek nélkül, automatikus üzemmódban elvégzett repülését az ISS-hez. Azóta az indításkori rendellenességek esetére szolgáló mentőrendszer és a visszatéréskor használt ejtőernyők további tesztjeit is sikeresen elvégezték.

Behnken és Hurley várhatóan 4 hónapon át lesz az űrállomás vendége. Pontosabban „vendégekhez” mérten elég sokat fognak dolgozni, ugyanis az ISS jelenleg csak háromfős alapszemélyzettel üzemel. Bár az eredeti elképzelések szerint csak egy-két hetet lettek volna fent, a helyzet a kereskedelmi űrhajófejlesztések elhúzódása miatt másként alakult. A két űrhajós Houstonban felfrissítő kiképzést is kapott az ISS rendszereiből: Behnken űrsétát is végezhet, Hurley a robotkart kezelheti alkalomadtán.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024