Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Három űrhajós visszatért az ISS-ről
(Rovat: Az űrállomás és az USA, Az űrállomás és Oroszország - 2017.09.03 11:15.)

A rekorddöntő Peggy Whitson és két társa a Szojuz MSZ-04 kabinjában landolt Kazahsztán területén.

A szerencsés leérkezés szeptember 3-án, magyar idő szerint 3:21-kor történt. A Nemzetközi Űrállomás (ISS) 52. számú állandó személyzetének visszatérő tagjai közül Peggy Whitson és Jack Fischer az amerikai NASA, Fjodor Jurcsihin az orosz Roszkoszmosz űrhajósa. Fischer és Jurcsihin áprilisban, a Szojuz MSZ-04 fedélzetén utazott az ISS-re. Whitson viszont – az orosz űrhajós-utánpótlás létszámcsökkentését kihasználva – tovább maradt az eredetileg tervezettnél. Ő még tavaly novemberben, az előző, Szojuz MSZ-03 űrhajóval érkezett, akkori utastársai – az orosz Oleg Novickij és a francia Thomas Pesquet – már júniusban visszatértek a Földre.


Az 52. személyzet most visszatért három tagja, a fényképezéskor még az ISS-en. (Kép: NASA)

Az űrhajósok százszámra végeztek kísérleteket az ISS fedélzetén, többek között biológiai, biotechnológiai, fizikai és földtudományi témákban. Whitson 288 napos mostani küldetése volt számára a harmadik hosszú időtartamú munka az űrállomáson. Így összességében 665 nap világűrben töltött idő áll mostantól a neve mellett a táblázatokban. Ezzel ő lett a legtöbbet repült amerikai űrhajós (nem csak a nők között), a világranglistán pedig a nyolcadik helyet foglalja el. Jurcsihin és Fischer most „csak” 136 napot dolgozott fent, de az orosz űrhajós a maga 673 napos összesített időtartamával így is épp megelőzi Whitsont az összes nemzet űrhajósát felsoroló listán. Ha már a rekordlistákról esett szó, érdemes megemlíteni, hogy Whitson a világ leggyakorlottabb női űrhajósa, ami az űrséták végrehajtását illeti. Tíz alkalommal összesen 60 órát és 21 percet dolgozott a nyílt világűrben. A férfiakkal közös listán ezzel a teljesítménnyel ő a harmadik, Jurcsihin itt egy helyezéssel utána szerepel.

Whitson, Fischer, valamint a Szojuz kapszulájával visszatérő tudományos kísérleti minták Houstonba érkezésének időpontja és módja a Harvey hurrikán nyomában keletkezett károk és özönvíz miatt a szokásosnál bonyolultabb. A leszállás után a két amerikai űrhajós kivételesen először az Európai Űrügynökség (ESA) kölni űrhajósközpontjába érkezik, onnan utaznak tovább Houstonba.


A Szojuz MSZ-04 kapszulájának földet érése. (Kép: NASA / Bill Ingalls)

Az ISS-en a következő, 53. legénység parancsnokságát Jurcsihintől Randy Bresnik (USA) vette át, társai jelenleg Szergej Rjazanszkij (Oroszország) és Paolo Nespoli (ESA/Olaszország). A következő hármas a tervek szerint szeptember 12-én indul Bajkonurból, az orosz Szojuz MSZ-06 űrhajóval. Az érkezők névsora: Mark Vande Hei és Joe Acaba (USA), valamint Alekszandr Miszurkin (Oroszország).

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024