Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Napfogyatkozás az űrállomásról
(Rovat: Az űrállomás és az USA - 2017.08.17 07:15.)

Az Egyesült Államok már az augusztus 21-én esedékes teljes napfogyatkozás lázában ég. Mit fognak látni belőle az ISS űrhajósai?

A napfogyatkozás megfigyeléséből nem szeretnének kimaradni a Nemzetközi Űrállomás (ISS) utasai sem. Ők a Föld felszíne fölött mintegy 400 km-es magasságban keringenek, 93 percenként egyszer megkerülve bolygónkat. Fényképezni szeretnék egyrészt a Hold árnyékát, amint az a Földre vetül, másrészt a Napot, miközben egy részét eltakarja a Hold. Azért csak egy részét, mert az űrállomásról a napfogyatkozás nem lesz teljes. Ez csak akkor következhetne be, ha az ISS véletlenül pont a totalitás sávja fölött repülne el, ráadásul épp abban az időpontban, amikor az adott helyen földfelszíni megfigyelők is teljes fogyatkozásban gyönyörködhetnek.


A 2017. augusztus 21-i napfogyatkozás Észak-Amerikából. A teljesség sávja a kép közepén. (Kép: Michael Zeiler / greatamericaneclipse.com)

Ekkora szerencséjük azonban az űrhajósoknak nem lesz. Kárpótlásul viszont három egymás utáni keringés során is részük lehet az élményben, amint a Hold kitakarja a napkorong egy részét. A NASA számításai szerint a Hold árnyékát egy alkalommal láthatják, amint az a Földet éri.

Természetesen nem ez lesz az első eset, hogy űrhajósok napfogyatkozás tanúi lehetnek. Már 1966. november 12-én a Gemini-12 utasai, Lovell és Aldrin bravúros módon fényképezni tudtak egy fogyatkozást. Ilyesmire az elmúlt években is számos alkalom adódott. Teljes fogyatkozást azonban ahogy korábban, úgy most sem kaphatnak lencsevégre. Ez az űrállomás nagy sebessége miatt még akkor is bravúr lenne, ha az ISS pályája olyan szerencsére helyen húzódna, hogy pont keresztezné a Hold kis kiterjedésű árnyékát.

A NASA Johnson Űrközpontjának alábbi grafikái összefoglalják, az előzetes pályaszámítások szerint mire készülhet majd augusztus 21-én az ISS hat űrhajósa. Az első alkalom világidőben (UT) 16:41 körül adódik. Ekkor a napkorong 37%-a sötétül majd el. Az időpont nem sokkal előzi meg a pillanatot (16:49), amikor a Hold árnyékkúpja eléri a Föld felszínét a Csendes-óceán felett. Emiatt az árnyék megfigyeléséről ekkor még nem lehet szó.


(Kép: NASA JSC)

A következő pályán 18:24-kor láthatják majd a fogyatkozást, 44%-os mértékben. Ha a Föld irányába tekintenek, a Hold árnyéka is a látómezőben lesz, a déli horizont környékén.


(Kép: NASA JSC)

A harmadik és egyben utolsó fogyatkozás-megfigyelési alkalom újabb egy pályaperiódus elteltével, 20:18-kor következik. Ekkor sötétül el a legjobban a Nap, a maximális kitakarás 85%-os lesz. A Holdnak a bolygónkra vetülő árnyékát azonban már nem láthatják, az addigra már elemelkedik a felszíntől, valahol az Atlanti-óceán közepén.


(Kép: NASA JSC)

Az ISS-en készült képekkel bizonyára találkozhatunk majd a fogyatkozást követően. Ahogy a Napot kutató automata űreszközök is figyelik majd a napfogyatkozást, illetve a földmegfigyelő műholdak az árnyék átvonulását kaphatják lencsevégre. Aki élőben is szeretné követni az űrállomás napfogyatkozás-kalandját, megteheti majd a NASA TV négy órásra tervezett internetes adása segítségével.


A Hold árnyékfoltja a Földön (pontosabban Törökország, Ciprus és a Földközi-tenger vidékén) az ISS-ről fényképezve, a 2006. március 29-én bekövetkezett napfogyatkozás alkalmával. (Kép: NASA)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024