Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Meteorvillanások az ISS-ről
(Rovat: Az űrállomás és az USA - 2016.09.22 07:15.)

A Destiny modul ablakába szerelt, a Föld megfigyelését segítő platformra legújabban egy meteor-megfigyelő kamera került. Az első felvételeket idén nyáron készítették.

A nyár népszerű meteorraja az idén, augusztus 11-ről 12-re virradóan óránként akár 200 felvillanást is előidézhetett. Legalábbis, ha derült volt az ég. A felhőzet azonban egyáltalán nem zavarta a Nemzetközi Űrállomás (ISS) űrhajósait, illetve a meteorok megfigyelésére szolgáló műszert a jelenség tanulmányozásában.


Az ISS megfigyelőablakában (WORF) elhelyezett kamera a Meteor projekt keretében 2016. július 30-án a Csendes-óceán északi része (173,9° K, 48,5° É) fölött örökítette meg a Delta Aquarida rajhoz tartozó fényes meteor (tűzgömb) felvillanását. A meteor nyoma mögött a zöld fénylés a forró test által húzott plazmaív. (Kép: NASA / Bill Ingalls)

A meteor-megfigyelés az ISS-ről (Meteor Observation on ISS), vagy röviden Meteor projektet Michael Fortenberry, a Délnyugati Kutatóintézet (SwRI, Southwest Research Institute) munkatársa vezeti. A projekt keretében az ISS megfigyelőablakában elhelyezett nagy érzékenységű és nagyfelbontású (HD minőségű) tévékamerával figyelik a meteorvillanásokat, utóbbi használatát a Destiny ablakának kiváló optikai minősége teszi lehetővé.

Meteorvillanások az ISS-ről nézve lakott terület (Pakisztán) fölött, háttérben a települések fényeivel. A film elején a jobb felső sarokban látható fényfelvillanás egy villám nyoma. A légkörben felizzó egy-egy meteor a film 6. és 16. másodpercében tűnik fel. Az egyik a Perseida rajhoz tartozik, a másik más irányból érkezik. (Forrás: NASA / Bill Ingalls)

A kamerával idén július 7-én kezdték el az észleléseket. A projektben az SwRI-n kívül a NASA által az ISS tudományos hasznosításának menedzselésével megbízott szervezet, a CASIS (íi>Center for the Advancement of Science in Space, Központ az Űrtudományok Fejlesztéséért) és a japán Csibai Műszaki Egyetem (CIT, Chiba Institute of Technology) Bolygótudományi Kutatóközpontja (PERC, Planetary Exploration Research Center) is részt vesz. A kutatás első évében fotometriai, a második évben spektroszkópiai megfigyeléseket terveznek.


Az ISS meteor-megfigyelő kamerájának makettje a Johnson Űrközpontban. (Kép: SwRI)


A 2010 áprilisában felszerelt WORF (Window Observational Research Facility) olyan, az ISS Destiny modulja Föld felé néző ablakába erősített megfigyelő platform, amelyhez stabilan rögzíthetők a Föld megfigyelését végző különböző kamerák és szenzorok. A WORF a rászerelt eszköz számára elektromos és adatforgalmi csatlakozókat biztosít. (Kép: NASA)

A Meteor műszer lelke egy diffrakciós rács, amely színeire bontja a fényt, így információ szerezhető a felvillanó meteor kémiai összetételéről – a légkör torzító hatásától mentesen. Erre eddig csak a Földre lehulló meteoritok vizsgálata esetében volt lehetőség, más esetekben a légkör óhatatlanul torzítja az észlelést. A kamerával végzett megfigyelések alapján pontosabban becsülhető lesz a Föld légkörébe belépő kozmikus anyag mennyisége.


A megfigyelőablak – kívülről nézve – a Destiny modul oldalán („Window” felirat, az ablakot takaró lemez zárt állapotban van). (Kép: NASA)

A kamera naponta akár 560 percig is dolgozhat, vagyis mindaddig, amíg az ISS a Föld éjszakai oldala fölött repül. A kamera működtetése nem terheli az űrhajósokat, a személyzet munkája lényegében csak az adatokat tároló merevlemezek cseréjére szorítkozik, egyébként a kamera automatikusan működik. Szoftverje automatikusan azonosítja a videofelvétel azon részleteit, amelyeken meteorvillanás látható. A tervek szerint a kamerával elsősorban a 12 legfontosabb, ismert meteorraj érkezését akarják részletesen követni, ezekre előre beprogramozták a működését. Emellett követik a kisebb rajokat és a sporadikus meteorokat, továbbá meg tudják figyelni a légkörbe belépő és ott megsemmisülő űreszközöket is.


Egy Perseida „alulnézetben” 2016. augusztus 12-én. (Kép: NASA HQ Photo)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024