Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

STS-131: Két űrséta teljesítve
(Rovat: Az űrállomás és az USA, A Space Shuttle program - 2010.04.12 08:30.)

A Discovery űrrepülőgép legénysége szépen halad előre a repülési tervben foglaltak végrehajtásával.

A veterán űrsikló múlt hét szerdán rendben megérkezett a Nemzetközi Űrállomáshoz. Csütörtökön, a repülés negyedik napján kiemelték a Leonardo többcélú logisztikai modult a Discovery rakteréből, és a bázis robotkarjának segítségével a Harmony csomópontmodul Föld felé néző, szabad dokkolószerkezetéhez kapcsolták. A műveletet Stephanie Wilson amerikai és Naoko Yamazaki japán űrhajósnők végezték el.


A Föld, a Discovery űrrepülőgép, a Leonardo modul valamint a Nemzetközi Űrállomás (ISS) robotkarjának részletei egy költői szépségű fényképen.

Pénteken került sor az első űrséta végrehajtására. Richard Mastracchio és Clayton Anderson űrhajósok összesen 6 óra 27 percet töltöttek az űrállomáson kívül. A két bátor ember első körben felkészítette a Discovery rakterében felszállított új ammóniatartályt arra, hogy a második űrséta során kicseréljék majd az űrállomáson jelenleg működő egyik ammóniatárolóval. Eme művelet után begyűjtöttek egy kísérletet a japán gyártmányú Kibo modul külső felületéről, valamint kicserélték az égi bázis egyik giroszkópját is.


Rick Mastracchio űrhajós, az STS-131 egyik küldetésspecialistája az első járművön kívüli tevékenység közben.

A Ku-sávú antenna meghibásodása miatt egy nappal kibővítették az űrrepülés tartamát. Normális esetben a visszaúton is ellenőrizni kell a sikló robotkarjára felszerelt lézeres letapogató segítségével az űrrepülőgép hővédő borítását. Ugyanis megvan az esélye annak, hogy a sikló a keringés közben űrszeméttel ütközik, és így megsérül a jármű hővédő pajzsa. A jelenlegi „speciális helyzetben” azonban még addig meg kell ejteni ezt a második vizsgálatot, ameddig a Shuttle a bázishoz van kapcsolódva, mivel a nagy mennyiségű adat leküldéséhez ismét csak az űrállomás kommunikációs rendszerét kell használni. Ez az időigényes művelet azonban csak úgy fér bele a programba, ha a sikló egy nappal tovább marad „kikötve” az égi támaszponthoz.

A második űrsétát tegnap, azaz vasárnap teljesítette a Mastracchio-Anderson páros. A két űrcowboy ezúttal a régi illetve az új ammóniatartály konkrét cseréjét végezte el egy 7 óra 26 perces járművön kívüli tevékenység keretében. Munka közben nehézségekbe ütköztek, ezért nem sikerült tartani az időt, s az új tartályhoz vezető hűtőcsövek csatlakoztatása egy későbbi alkalomra maradt. A Nemzetközi Űrállomás külső rácsszerkezetéből kiszerelt régi tartályt vissza fogják hozni a Földre. A nevezett tárgy elhelyezésére a Shuttle rakterében a holnap esedékes, szintén a fent említett páros által végrehajtandó harmadik űrsétán fog sor kerülni.


Az STS-131 jelű misszió parancsnoka, Alan Poindexter a küldetés legénységének női tagjaival. A felvétel a japán Kibo kutatómodul belső terében készült. (Képek: NASA)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024