Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

„Elektronikus orr” az űrállomáson
(Rovat: Az űrállomás és az USA - 2008.11.27 08:00.)

Az Endeavour űrrepülőgép (STS-126) utasai egy olyan új műszert is vittek az űrállomásra, amellyel az esetleg a levegőbe jutó veszélyes gázokat lehet „kiszimatolni”.

A műszert a Nemzetközi Űrállomás (ISS) utasainak egészsége és biztonsága érdekében szerelik fel. Az „elektronikus orr” (ENose) például az ammónia, a higanygőz, a metil-alkohol és a formaldehid koncentrációját figyeli. A levegő minőségével kapcsolatos problémák sok esetben előfordultak már az ISS-en, de korábban az orosz Mir űrállomáson vagy az amerikai űrrepülőgépeken is. A legtöbb esetben a levegőbe került vegyi anyagokat csak utólag tudták azonosítani. Az új berendezés folyamatosan és automatikus üzemmódban működik majd, ezért rögtön képes detektálni az esetleges gázszivárgásokat.

Az űrhajósok december 9-én csomagolják ki az ENose-t, hogy fél évig tartó kísérleti méréssorozatba kezdjenek vele. Ha beválik, a műszert a jövőben beépítik az űrhajók automatikus megfigyelőrendszerébe. A távolabbi tervek már az eljövendő holdi bázisokra tekintenek. Ott ugyancsak nagy szükség lesz a technológiára.


Az ENose mellé fektetett vonalzó kb. 30 cm hosszú. (Kép: NASA / JPL)

A cipősdoboz-méretű ENose 32 érzékelőt tartalmaz, amelyek egy sor szerves és szervetlen molekulát képesek felismerni. Ezek közt szerves oldószerek, illetve az elektromos rendszerben kitörő tüzeket jelző anyagok is találhatók. A berendezésnek ez már a harmadik generációs változata. Az elsőt 6 napig tesztelték az STS-95 jelű űrrepülőgépes küldetésen, még 1998-ban. Az a változat tízféle anyagra volt érzékeny, utólagos adatfeldolgozással. A második ENose, amely 21 különböző anyagot tudott észrevenni, számos földi teszt során alakult ki. A mostani, kisebb méretű, harmadik generációs műszer a beépített program segítségével a detektálástól számított 40 percen belül azonosítja a levegőbe kerülő anyagokat, s meghatározza mennyiségüket. A mostani teszt során ugyan csak 10 gázt mérnek majd vele, de sokkal többre is „betanítható”.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024