Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Ugráljunk, mint a verebek!
(Rovat: Az emberi élet védelme, Kontinensünk hajósai - 2018.02.20 07:15.)

Az intenzív ugrálás erősíti a csontokat, az izmokat és a szívet. Egy európai kutatás szerint nemcsak űrhajósoknak előnyös, hanem idősek és ülő foglalkozásúak számára is.

A jövő kutatásaihoz pedig e hó végéig várják az ötleteket.

A fizikai inaktivitás egészségi kockázatot hordoz. A modern társadalomban egyre elterjedtebb probléma az életminőség romlásához vezethet, csökkenti a mozgékonyságot, esés, csonttörés lehet a következménye. Az űrhajósok hasonló problémákkal néznek szembe, mint az idős és ágyhoz kötött betegek. A súlytalanságban töltött hosszú idő káros hatással van az izmokra és a csontokra, különösen azokra, amelyek a Földön a legnagyobb terhet hordozzák: az alsó végtagokra.


Matthias Maurer, Pedro Duque és Luca Parmitano ESA-űrhajósok geológiai terepgyakorlaton a Kanári-szigeteken (Lanzarote). Az űrrepülésük idején az űrhajósoknak hetente több órát kell testedzéssel tölteniük, hogy fenntartsák testük fizikai teljesítőképességét. (Kép: ESA / M. Bernabei)

Két európai vizsgálatban, amelyeket az Európai Űrügynökség (ESA) szponzorált, 23 férfi önkéntes segítségével arra keresték a választ, milyen hatással van a szervezetre a hirtelen bekövetkező mozgásszegény életmód, nevezetesen a 60 napig tartó, szigorú ágynyugalom. A kísérleti alanyok felének fekvő testhelyzetben, a súlytalanságot utánzó körülmények közt, az „ugrálást” utánzó mozgást kellett végezniük.

A kísérletet vezető orvosok választása azért esett az „ugrálásra”, mert a gyakorlat végrehajtásához nem volt szükség hosszú időre, mégis kellő terhelést jelentett a lábizmok és a csontok számára. A kísérleti alanyoknak ezért hetente öt napon, minden nap három perc alatt körülbelül 70 „ugrást” kellett elvégezniük – fekve. Vállukat egy sínen csúszó szánhoz rögzítették, amely a „felugrás” után visszahúzta testüket az alaphelyzetbe, ezzel utánozva a gravitáció hatását.


Két európai vizsgálatban 23 férfi önkéntest 60 napos szigorú ágynyugalomban vizsgáltak. A résztvevők fele napi három perces „fekve ugrálással” tartotta fenn izmai állapotát. (Kép: ESA / A. Kramer)

A rövid, de intenzív edzésnek köszönhetően megőrződött a csontok tömege, megmaradt az izmok maximális teljesítőképessége és az oxigénfelvételük csúcsértéke a fizikailag egyébként inaktívan töltött 60 napos időszak végéig. A korábbi ágynyugalom vizsgálatban a szimulált súlytalanság káros hatásainak ellensúlyozására kipróbált módszerek nem hoztak ilyen jó eredményt. (A korábbi vizsgálatokban a kalciumbevitel megkétszerezésével, a táplálkozás átalakításával és vibrációs edzésekkel kísérleteztek, de ezek egyikével sem sikerült olyan jól megőrizni a csontok tömegét, mint az „ugrálással”.)

Az összehasonlítás eredménye megerősíti azt a feltevést, hogy nagyhatású edzés, mint amilyen a futás és az ugrálás, a csontok jó erőben tartásának a kulcsa. A kutatók a tapasztalatokat most az idős emberek edzésében próbálják hasznosítani. Az eredményektől a csontritkulás kockázatának csökkenését várják.


Az önkénteseknek az „ágynyugalom” kísérletekben általában 6 fokkal hátrabillentett helyzetben kell feküdniük, és csak akkor kelhetnek fel, ha a kísérletben előírt feladat ezt kifejezetten megköveteli. Fekve étkeznek, tisztálkodnak és tornáznak. Izmaikból időnként mintát vesznek, látogatókat nem fogadhatnak, és elvárják tőlük, hogy akkor se szakítsák meg a kísérletet, ha otthonukban vészhelyzet alakul ki. (Kép: DLR)

Az európai orvosoktól, kutatóktól most az ESA következő „ágynyugalom” programjában végrehajtandó kísérletekhez, vizsgálatokhoz várnak ötleteket. (A részletes felhívás a lenti linken található. Bár a dokumentum címoldalán hibás dátum szerepel, az utolsó oldalon kiderül, hogy a kísérletekre vonatkozó ötleteket, javaslatokat 2018. február 28-ig várják, az ígéretes ötleteket március elejéig kiválasztják, majd azok benyújtói számára még márciusban workshopot tartanak.)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024