Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

A távérzékelés szerepe a katasztrófák elhárításában – avagy vigyázzunk a sajtóközleményekkel
(Rovat: Az emberi élet védelme, Katasztrófák ellen - 2003.04.25 22:48.)

Támadások érték a NASA-t, mivel közelmúltbeli sajtóközleményével szükségtelen riadalmat keltett egy perui város lakó közt. A Terra mesterséges hold felvétele alapján a kutatók egy szökőár lehetőségére figyelmeztettek.

Az április 11-én kelt eredeti sajtóközlemény szerint a Terra földmegfigyelő mesterséges hold infravörös tartományban készült képén az Andok egyik gleccserének a repedése fedezhető fel. A közlemény figyelmeztet arra, hogy a repedés nyomán a gleccser esetleg leszakadó darabjai az általa táplált tóba zuhanhatnak. Az ennek nyomán keletkező szökőár 15 percen belül elérheti a hatvanezer lakosú Huaraz perui várost. Hasonló természeti katasztrófák korábban már történtek, több ezer áldozatot követelve (1941-ben Huaraz akkori lakosságának egyharmada esett áldozatul). Miután a helyi lapok is beszámoltak a hírről, a városlakók körében pánik tört ki.


Más szakértők megkérdőjelezik a gleccser repedése és a hasonló jellegű katasztrófák közötti közvetlen összefüggést. A NASA mentegetőzésképpen utólag azt közölte, hogy csupán a távérzékelési módszerek, az Andok gleccsereit megfigyelő program fontosságára szerették volna felhívni a figyelmet. Mindenestre a felfedezett repedés nem teremt azonnali veszélyhelyzetet. Ilyenformán nem etikus, ha így irányítják a figyelmet a mégoly fejlett katasztrófa-megelőzési módszerek hatékonyságára.

(Nature, 2003. április 24.)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024