Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Egy holdi leszállóhely újabb részletei
(Rovat: Az Apollo holdprogram, A Holdnál - 2009.08.22 12:10.)

A NASA Lunar Reconnaissance Orbiter szondája folytatja az egykori Apollo leszállóhelyek fényképezését. A Fra Mauro őrzi az Apollo-14 űrhajósainak lábnyomait, majdnem a Cone-kráterig...

A Hold körül keringő Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) nagyfelbontású kamerájának legújabban nyilvánosságra hozott felvételén jól látszanak a 38 éve a holdfelszínen hagyott nyomok: az Antares nevű leszállóegység, tőle keletre a tudományos műszeregyüttes (Apollo Lunar Surface Experiments Package, ALSEP), valamint az a csapás, amin az űrhajósok lába felkavarta a holdport.



A feliratokkal ellátott felvételen bejelölték a jellegzetes tereptárgyakat és -alakzatokat. A kis fehér nyilak segítenek megtalálni a képen az űrhajósok nyomát. Alul egy kinagyított részlet látható. (Kép: NASA / GSFC / Arizona State Univ.)

Mint emlékezetes, az Apollo-14 két űrhajósa, Shepard és Mitchell a dimbes-dombos, sziklás terepen 1971. február 6-án megpróbálta gyalog elérni a Cone-krátert (ez a kép jobb felső részén látható). A viszonylag frissen keletkezett kráter vizsgálata geológiai szempontból fontos volt, mivel ott fellelhetők lehettek a Hold mélyebb rétegeiből kikerült kőzetdarabok.

Az expedíciót végül meg kellett szakítani, az űrhajósok gyakorlatilag eltévedtek, de legalábbis nem tudták pontosan, hogy milyen messze lehettek az áhított célponttól. Később, a földi elemzések során arra jutottak, hogy nem túl messze, vagyis végső soron a megfelelő helyről gyűjtötték be a kőzetmintákat.

Az LRO mostani felvétele bizonyítja, hogy már igazán nem kellett volna sokat menniük: csupán 30 méter volt még hátra, hogy elérjék a kráter peremét.

A kép nagyobb felbontásban, feliratok nélkül megtekinthető az LRO honlapján.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024