Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

A WorldView-4 vége
(Rovat: Amerikai távérzékelő műholdak, Üzlet és munkahely - 2019.01.09 05:15.)

Idő előtt felmondta a szolgálatot a DigitalGlobe 2016-ban pályára állított, 10–12 éves élettartamra szánt nagyfelbontású földmegfigyelő műholdja.

A problémát a műhold térbeli stabilizálására használt lendkerekek tönkremenetele okozta. Így nem tudják megoldani a földi célpontok fényképezését, a műhold 1,1 m átmérőjű teleszkópjának pontos irányba állítását. Az űreszköz a jelek szerint használhatatlanná vált. Bár még próbálkoznak a rendszer helyreállításával, de az eddigi erőfeszítések nem jártak sikerrel, ami nem sok reményre ad okot.

A WorldView-4 gyártója a Lockheed Martin, a giroszkópokat a Honeywell cég szállította. A műhold 2016. november 11-én startolt Kaliforniából egy Atlas-5 rakétával. Poláris pályája a felszín felett 617 km-es magasságban húzódik. Tervezett hasznos élettartamából 2 évnél is kevesebbet szolgált, ha beszámítjuk a kezdeti üzembe állításának időszakát is. A földi irányítók most biztonsági üzemmódba kapcsolták az űreszközt, helyzetét és fedélzeti berendezéseinek működését figyelemmel kísérik.


A WorldView-4 Föld körüli pályán. A műhold teste 2,5 × 5,3 méteres, napelemtábláinak fesztávolsága 7,9 m. (Fantáziakép: Lockheed Martin)

A WorldView-4 pánkromatikus (fekete-fehér) felvételeinek felbontása eléri a 30 cm-t. Színesben 1,24 m-es felszíni felbontású képek készítésére (volt) képes. Naponta a földfelszín 680 ezer négyzetkilométeres darabja került látómezejébe. A műhold elvesztése komoly érvágás az üzemeltető DigitalGlobe számára, hiszen így a legnagyobb felbontású kapacitásának a felét elveszítette. Hasonló paraméterekkel a 2014-ben indított és rendben működő WorldView-3 tudja fényképezni a Földet.

A DigitalGlobe akkor vette át a műhold készítésének felügyeletét, amikor 2013-ban összeolvadt addigi versenytársával, a GeoEye céggel. A WorldView-4 korábban ezért GeoEye-2 néven is ismert volt. A most tönkrement űreszközre 183 millió dolláros biztosítást kötöttek. Ugyanakkor csak 2018-ban a WorldView-4 85 millió dolláros bevételt hozott. Ennek egy kis részét, 10–15 milliót a remények szerint a jövőben a WorldView-3 pótolni tud.

Az amerikai DigitalGlobe legnagyobb felbontású műholdképeinek legnagyobb megrendelője maga az Egyesült Államok kormányzata. Ők a saját kémműholdjaikról származó adatokat egészítik ki a kereskedelmi alapon vásárolt képekkel. Más országok kormányzati szervei, olaj- és gázipari, bányászati és agrárvállalatok szerepelnek még a fő megrendelők listáján.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024