Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

WorldView-4: start szeptember közepén
(Rovat: Amerikai távérzékelő műholdak - 2016.08.04 07:15.)

Majdani indítása színhelyére érkezett a DigitalGlobe több mint 3 éve raktárban pihenő nagyfelbontású földmegfigyelő műholdja.

A Lockheed Martin vállalatnál épült WorldView-4 startját a műholdfelvételek készítésében és értékesítésében vezető két amerikai cég, a DigitalGlobe és a GeoEye egyesítése miatt halasztották el. A gyártásakor még GeoEye-2 néven ismert műholdat a megrendelőjének a DigitalGlobe vállalatba való beolvadása után tartalékba helyezték, mivel rövid távon nem volt szükség a szolgálataira. A megrendelők igényeit a meglevő, már Föld körüli pályán keringő műholdflotta is ki tudta elégíteni. Most eljött az idő – és a piaci igény – a startra.


A kb. 2 tonna starttömegű WorldView-4 műhold a szerelőcsarnokban. (Kép: Lockheed Martin)

Az indítás tervezett időpontja szeptember 15-én magyar idő szerint 20:30. A hordozórakéta a megbízható Atlas-5, méghozzá a 401-es konfigurációban, szilárd hajtóanyagú segédrakéták nélkül. Érdekesség, hogy az Atlas-5 ezen példánya (AV-062) eredetileg a NASA InSight nevű Mars-szondája számára készült. Mint emlékezetes, az InSight év eleji indítását el kellett halasztani 2018-ig, mert az egyik fő tudományos berendezés technikai problémák miatt nem készülhetett el időre.


A WorldView-4-nek nem kellett sokat utaznia, július 24-én közúton szállították a kaliforniai Sunnyvale-ből, a Lockheed Martin telephelyéről a mindössze két órányi útra levő Vandenberg Légitámaszpontra. (Kép: Lockheed Martin)

A műhold bő 600 km-es magasságban, poláris napszinkron pályán keringve készíti majd éles felvételeit a felszínről. Fekete-fehérben 31 cm-es, színesben 1,24 m-es méretű objektumokat lesz képes megkülönböztetni. Naponta akár 680 ezer km2-nyi felszínt is felmérhet, amivel megduplázza a hasonló paraméterekkel rendelkező, 2014 augusztusában pályára állított WorldView-3 kapacitását. A DigitalGlobe műholdképeinek legfőbb felhasználói az Egyesült Államok kormányzati szervei. Rajtuk kívül például mezőgazdasági, olaj- és gázkitermelő, a területfejlesztésben érdekelt vállalatok, valamint tudományos kutatók érdeklődnek a nagyfelbontású űrfelvételek iránt. Sikeres start esetén a DigitalGlobe szolgáltatásai legalább 2030-ig biztosítottnak látszanak.

Az Atlas-5 rakéta és a Centaur végfokozat az „éles szemű” kereskedelmi távérzékelő hold mellett hét apró CubeSatot is a világűrbe juttat. Az eddig 64 alkalommal repült hordozóeszköznek ez lesz a 15. kereskedelmi megrendelése – az üzemeltető United Launch Alliance fő megrendelői az amerikai kormányzati szervek és a hadsereg – és a 12. alkalom a kaliforniai Vandenberg Légitámaszpontról. Ha minden a menetrend szerint alakul, pár nappal a WorldView-4 előtt egy másik űreszköz is indul Atlas-5-tel, de a másik partról, a floridai Cape Canaveralből. Ott a hasznos teher a NASA OSIRIS-REx kisbolygóminta-visszahozó űrszondája lesz, amelynek célpontja a 101955 Bennu jelű földközeli kisbolygó.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024