Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Halódik a Landsat-5
(Rovat: Amerikai távérzékelő műholdak, Környezetünk védelme - 2011.11.24 07:15.)

Több mint 27 év űrben töltött idő után az amerikai földmegfigyelő műhold aktív napjai valószínűleg meg vannak számlálva.

A problémát egy elektronikus alkatrész hibája okozza, ami miatt akadozik a műholdfelvételeknek a Földre való lesugárzása. A veterán űreszközt üzemeltető Amerikai Geológiai Szolgálat (U.S. Geological Survey, USGS) szakemberei most úgy döntöttek, hogy legalább 90 napra inkább leállítják az adattovábbítást, mintsem hogy megvárják, míg végleg felmondja a szolgálatot a hónapok óta gyengélkedő erősítő berendezés. Egy kicsi esélyt tehát még látnak arra, hogy esetleg helyreállítható a képek lesugárzása.


A Landsat-5 a Föld körül. (Fantáziakép: USGS)

A nagy sikerű Landsat-5 1984 márciusában állt pályra. Eredetileg 3 éves élettartamra tervezték, amit kilencszeresen teljesített. Megfigyelte például a csernobili atomerőmű-baleset, a 2001-es New York-i terrortámadás, és számos természeti katasztrófa következményeit. Bár a Landsat-5 előbb-utóbb bekövetkező vége nem meglepetés, mégis érzékenyen érinti majd az űrfelvételeket használó kutatói közösséget. Az újabb, 1999-ben indított Landsat-7 is rendelkezésükre áll ugyan, de egy 2003-ban történt meghibásodás miatt képeinek minősége rosszabb, mint a Landsat-5 műhold felvételeié. Még fontosabbá válik a következő Landsat műhold időben történő indítása; a Landsat-8 startját jelenleg 2013 januárjára tervezik.

A Landsat sorozat első darabja még 1972-ben indult. Az immár 39 éven át folyamatosan gyűjtött adatok esetleges megszakadása nagy csapás lenne például a klímaváltozás hatásainak, a jégmezők fejlődésének, a szén körforgásának kutatására. A Landsat holdak méréseit ugyancsak széles körben használják mezőgazdasági távérzékelési alkalmazásokra, a földhasználati módok és változásaik megfigyelésére, természeti erőforrások kutatására.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024