Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Ahogy eddig még sohasem láttuk a Napot
(Rovat: Amerika és az űrcsillagászat, Űridőjárás - 2011.02.08 07:15.)

A NASA által felbocsátott, a Nap felszínét feltérképezni hivatott STEREO szondapár megfigyelései alapján most először készülhet egyidejű, 3 dimenziós felvétel a csillagunkról.

A Solar TErrestrial RElations Observatory (STEREO) ikerszondáit 2006. októberben indították Boeing Delta-2 rakétával, a Nap körüli pályán a Földről nézve két ellentétes oldalra. A cél az volt, hogy a Napról a szondák keringése során két irányból minél jobb felvételeket készítsenek, hogy ezekből háromdimenziós látképek készülhessenek. Ez az összesen 466 millió kilométeres utazás most igazán különleges lehetőséget ad a napkutatók számára, mivel a szondapár tagjai hamarosan már a Napról nézve egymással épp szembe, 180 fokkal eltérő pozíciókba kerülnek. Így egy időben készített felvételeiken a teljes napfelszín látszik.


A NASA 2011. február 2-án készült képe már a Nap csaknem teljes felszínét mutatja meg, 360 fokos látószögben. (Kép: NASA)

A Napról készült, most közreadott panoráma-felvétel 360 fokos látószögben mutatja meg a felszínt, de a középső fekete sávban még hiányoznak adatok. A szondapár február 9-én kerül teljes oppozícióba, az akkor visszasugárzott adatok alapján lehet majd elkészíteni az eddigi legjobb 3D képet.


A STEREO ikerszondák Nap körüli keringéséről készített fantáziarajz. (Kép: NASA)

A tudósoknak meggyőződése, hogy a napokban készülő felvételek legalább olyan jelentőséggel bírnak, mint a fénykép az első emberről a Holdon, vagy a távolabbi világűrből készült első képek a Földről.

Hosszabb távon a szondapár különböző, négy hullámhosszon is készülő felvételei, valamint a begyűjtött hatalmas mennyiségű információ segíthet abban is, hogy az „űridőjárási előrejelzések” pontosabbá váljanak. A szondákkal előre jelezhetik a napszél hatásait, és időben kimutathatók lesznek a Föld felé irányuló napkitörések is.

A NASA következő angol nyelvű videofilmje részletesebben is bemutatja a küldetés részleteit:

A STEREO tudományos programját az amerikai Johns Hopkins Egyetem (JHU) Alaklmazott Fizikai Laboratóriumából (Applied Physics Laboratory, APL) irányítják, az jelentős nemzetközi részvétellel folyik. (Magyar részről a KFKI Részecske- és Magfizikai Kutatóintézete munkatársai foglalkoznak egyes adatok elemzésével.)

Végül pedig a földi, északi félgömbi tavasz közeledtével bemutatunk az életünket is alapvetően lehetővé tevő központi égitestünkről egy gyönyörű felvételt.


A teljes napkorongot bemutató, több hullámhosszon, az extrém ultraibolya sávban készült kép a NASA Solar Dynamics Observatory (SDO) műholdjával készült, 2010. március 30-án. A hamis színek az eltérő gázhőmérsékleteket mutatják. A vörös viszonylag „alacsony hőmérsékletet” (közelítőleg 60 ezer kelvin) jelöl, a kék és a zöld területek ennél forróbbak. (Kép: NASA)

A STEREO szondák folytatják útjukat, a Földről nézve a Nap túlsó oldalát is figyelve. Eközben az innenső oldalt továbbra is szemmel tartják más, a Föld közelében működő űreszközök, mint például az SDO.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024