Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

340 nap alatt a Föld körül
(Rovat: Álmuk a világűr, Az űrállomás és az USA , A hónap száma - 2020.02.17 07:15.)

Ezt egyszerűen nem szabad kihagyni: magyar diákok készítettek portréfilmet Scott Kellyről, aki egyhuzamban közel egy évet töltött a Nemzetközi Űrállomáson.

Február 13-án a csepeli Kultik Moziban vetítették le először a filmet, amelyet négy lelkes (és profi) magyar diák készített Amerika egyik legismertebb űrhajósával. A bő fél órás, lebilincselő alkotás a csapat médiatámogatója, AIRportal.hu YouTube csatornáján péntek óta mindenki számára megtekinthető.

A film ötletének gazdái és megvalósítói, Berecz Péter és Meggyes Bence 2019-ben érettségiztek a budapesti Leövey Klára Gimnáziumban. Már iskolai éveik alatt foglalkoztak a médiával. Az iskolai híradó készítésén túl egy nagyobb projektjük 2018 májusában kezdődött, amikor fél éven keresztül követték egy légiutas-kísérőből lett pilóta útját. Ehhez a filmhez kötődik az eddigi egyik legnagyobb sikerük: a filmet főműsoridőben sugározta az ATV.

Hogyan jött témaötletként az űrrepülés, és Scott Kelly felkeresése? Erről az alkotók a filmről készült tájékoztatójukban így fogalmaztak: „Filmünk ötlete egy forró nyári napon fogant meg, amikor egy pláza könyvesboltjában megpillantottuk Scott Kelly Egy év az űrben című könyvét. Az eredeti kötetet 2017-ben mutatták be Amerikában, Magyarországon 2019-ben adták ki. Mindketten érdeklődünk az űrkutatás iránt, szívesen olvasunk cikket vagy éppen nézünk filmeket a témában. Pont ezért Scott neve egyáltalán nem volt számunkra ismeretlen, sőt. Az egy éves küldetését mindketten figyelemmel kísértük Magyarországról, mi akkor voltunk kilencedikesek. Akkortájt hetente több cikk is született az űrhajósról, továbbá mindketten követtük közösségi oldalait, ahol naponta rövid történeteket, képeket, videókat posztolt az űrállomás életéről. A könyv megpillantásakor egyből visszaköszöntek bennünk ezek az emlékek. Elhatároztuk, hogy megpróbáljuk felvenni a kapcsolatot az űrhajóssal. Egy exkluzív interjút szerettünk volna készíteni vele.

Nagy meglepetésünkre egy napon belül válaszolt is. Levelében kifejtette, hogy amennyiben ráér, szívesen benne van az interjúban. A szervezési munkálatokat megnehezítette, hogy a visszavonult asztronautaként élő Scott nagyon elfoglalt, így jelezte, hogy a tervezett forgatás előtt hat héttel egyeztessünk a részletekről. Korábban semelyikünk sem járt az USA-ban, nem volt még dolgunk tengeren túli járatokkal, de azt tudtuk, hogy hat hét alatt lehetetlen jó áron repülőjegyet és szállást találni. Ekkor hívtuk segítségül Kovács Balázst és testvérét, Kovács Alexandrát. Korábban mindkettőjüknek lehetősége volt angol nyelvi területen élni, így a legtöbb külföldi e-mailt és telefonhívást ők bonyolították le, amíg mi az út részleteit igyekeztünk szervezni. Kapcsolatot létesítettek hotelekkel, csomagmegőrzőkkel, de még a NASA kommunikációs munkatársaival is.”


Csoportkép Scott Kellyvel Houstonban, az interjú felvétele után. Idézet az alkotóktól: „A személyes találkozásban egyáltalán nem csalódtunk. Scott Kelly valóban egy jó humorú, magabiztos személyiség, akivel [...] élmény volt találkozni. [...] Mesélte, hogy mi voltunk az a stáb, akik a legtávolabbról érkeztek hozzá. Az is kiderült, hogy manapság nagyon ritkán ad interjút, de amikor elolvasta levelünket és referenciáinkat, akkor úgy gondolta, hogy kivételt tesz velünk.”

Olvasóinknak talán nem kell bemutatni az 1964-ben született Scott Kellyt, aki négy alkalommal járt a világűrben, utoljára 2015–2016-ban az orosz Mihail Kornyijenkóval együtt majnem egy évet töltve a Nemzetközi Űrállomás (ISS) fedélzetén. (A hosszú távú űrrepülésről, annak előzményeiről és a kutatási eredményeinkről a lap aljáról elérhető, időrendben listázott korábbi cikkeinkben is olvashatnak.) A Kellyvel készült beszélgetés kitűnő arányban ötvözi az űrrepülés(ek) fontos adatait, a kutatások eredményeit az űrhajós emberi oldalát bemutató tényekkel és érdekességekkel. Így válik az alkotás egyszerre ismeretterjesztővé és egy különleges emberről készült személyes portrévá. Mindenkinek melegen ajánljuk, hogy szánjon fél órát a megtekintésére – garantáltan nem fog csalódni!

Végezetül álljanak is a dokumentumfilm adatai: 340 nap a Föld körül (Portréfilm Scott Kellyről). Szerkesztő-riporter: Berecz Péter, operatőr-vágó: Meggyes Bence, produkciós vezető, fordító: Kovács Balázs, produkciós asszisztens: Kovács Alexandra. Szinkronhangok: Scott Kelly – Bozsó Péter, narrátor: Szórádi Erika.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024