Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Orvos kerestetik
(Rovat: Álmuk a világűr, Az emberi élet védelme - 2019.01.06 12:15.)

Még lehet pályázni egy antarktiszi telelésre. Emellett enyhébb éghajlaton is kínál lehetőségeket az ESA orvosoknak, biológusoknak. Sőt itthon is van tennivaló.

Korábban már hírt adtunk arról, hogy az Európai Űrügynökség (ESA) pályázati úton választ ki évente egy-egy orvost arra, hogy a legjobb pályázó egy évet a Concordia antarktiszi kutatóállomáson dolgozzék. Aki csak most gondolja meg magát, az sem késett le semmiről, hiszen a jelentkezőknek csak motivációs levelet és szakmai önéletrajzot kell küldeniük január 14-ig a Concordia@esa.int címre. A pályázat részleteiről itt olvashatnak. Mivel Magyarország 2015 óta az ESA teljes jogú tagja, így magyar állampolgárok számára természetesen nyitva áll a pályázat.


A Concordia kutatóállomás az Antarktiszon, ahová az ESA orvosok jelentkezését várja. (Kép: ESA Concordia blog)

A pályázati felhívásból kiderül az is, hogy a beküldött pályázati anyagok alapján március környékén 3–5 pályázót hívnak meg Párizsba alapos orvosi és pszichológiai vizsgálatra, illetve személyes interjúra. A nyár elejéig kiválasztott jelöltet nyáron felkészítik az utazásra, majd valamikor 2019. november és 2020. január között utazhat el az Antarktiszra, ahol szolgálata körülbelül egy évig tart. Vagyis 2020 végén vagy 2021 elején jöhet haza a Concordián dolgozó orvos, akinek az állomás személyzetének egészségügyi ellátásán kívül kísérletezési, kutatási feladatai is vannak. A küldetés érdekessége, hogy az ESA által delegált orvos a fél évig tartó antarktiszi telet/éjszakát is az állomáson tölti. Mint korábbi cikkünkben olvashatták, az antarktiszi nyáron a Concordia állomáson 60-ra is emelkedhet az ott dolgozók létszáma, télre azonban csak legfeljebb 15 fős személyzet marad ott, mert olyankor az állomás megközelíthetetlen. A Concordia az egyik legelszigeteltebb emberi létesítmény, így lehetőséget nyújt az űrbeli elszigeteltség hatásainak vizsgálatára is, így kerül az ESA a képbe.

Az állomás megközelítéséről korábban szintén írtunk, az ott folyó életről, munkáról pedig a Concordia blogon olvashatnak személyes beszámolókat.


Az antarktiszi tájra nem csak a hóval és jéggel borított síkságok jellemzők. (Kép: British Antarctic Survey)

Aki orvos (vagy biológus), de elriasztja a hideg, az egy évig tartó távollét, vagy a féléves sötétség, annak egyéb kutatási lehetőségeket is kínál az ESA, amelyekről itt tájékozódhatnak. Itt sokkal szélesebbek a kutatási lehetőségek, azonban pályázás előtt érdemes tájékozódni arról, hogy az adott kutatás az ESA kötelező tudományos programjába tartozik, vagy valamelyik önkéntes programba. Utóbbi esetben azt is tisztázni kell, hogy hazánk részt vesz-e az adott önkéntes programban.

Rendszeresen kínál ösztöndíj-lehetőségeket az ESA fiatal kutatóknak, sőt végzős egyetemisták számára is. Amint arról tavaly hírt adtunk, számos szakterületen pályázhatnak az érdeklődők, tehát nem csak mérnökök és az élettelen természettudományok, hanem az élő természettudományok művelői is. Bár a tavalyi pályázat már lezárult, ám a lehetőség minden novemberben megnyílik. A siker esélye is nagyobb, hiszen az Antarktiszra évente csak egyetlen orvos juthat el, a Young Graduate Trainee program keretében évente mintegy 100 ösztöndíj talál gazdára – igaz, a tudományok legkülönbözőbb területeiről. A részletekről itt olvashatnak.


Az ESA Young Graduate Trainee programja keretében bőven nyílik lehetőség az élő természettudományok és az űrorvostan területén szakmai tapasztalatok megszerzésére. Bár az ez évi helyek már elkeltek, de jövőre is hirdet YGT pályázatot az ESA. (Kép: ESA / G. Porter)

Emlékeztetünk arra is, hogy mióta hazánk az ESA tagja, azóta az álláslehetőségek is nyitva állnak magyar állampolgárok számára. A mindenkori kínálatot itt találják. Igaz, jelenleg nincs meghirdetett orvosi, biológusi állás, de érdemes figyelni a kínálatot, mert az ESA széles profilját ismerve e területen is előfordulhatnak álláslehetőségek. Az ESA személyzeti politikájának megfelelően a meghirdetett álláshelyekre elsősorban nem kezdők, hanem 5–10 év szakmai gyakorlattal rendelkező szakemberek jelentkezését várják.

Végül, de nem utolsósorban portálunk szerkesztősége kéréssel fordul az orvostudományban vagy tágabb értelemben az élő természettudományokban jártas, az űrtevékenység iránt érdeklődő olvasóink felé. Talán nem titok, hogy portálunk rendszeres szerzői elsősorban az élettelen természettudományok, illetve az ezzel rokon műszaki és alkalmazási területen jártasak. Szeretnék viszont az eddiginél nagyobb terjedelemben szakszerűen foglalkozni az űrélettani kutatások eredményeivel is. Ezért olyan szakemberek vagy egyetemisták jelentkezését várjuk, akik külső, önkéntes munkatársként szívesen megírnának havonta egy-két, a szakterület eredményeivel foglalkozó cikket – elsősorban ESA-s, NASA-s források, illetve külföldi ismeretterjesztő portálok cikkei alapján. Kérjük, hogy a jelentkezők a tématerületek és források összehangolása érdekében írjanak nekünk.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024