Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Az év utolsó Űrakadémia Klubja
(Rovat: Álmuk a világűr, Hazai kutatóhelyek és űripar - 2018.12.24 12:15.)

Közel negyvenen gyűltek össze az ELTE északi tömbjében, hogy a karácsony előtti rohanásból kicsit kiszakadva részt vegyenek az idei utolsó Űrakadémia Klubon.

A klub elsődleges célja, hogy megjelenési lehetőséget biztosítson fiatal kutatóknak vagy egyetemi kutatócsoportoknak, ahol a nagyközönség számára bemutathatják az űriparral, űrkutatással vagy ezek alkalmazási területeivel kapcsolatos kísérleti projektjeiket, kutatásaikat.


December 13-án első előadónk Góczán Bence Dávid volt, aki a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) Villamosmérnöki és Informatikai Karán működő Simonyi Károly Szakkollégiumot képviselte. A szakkollégiumban közel tíz éve működik egy olyan tudományos kör, mely főleg robotikával, elektronikával, illetve ezek gyakorlati alkalmazásaival foglalkozik. Ennek egyik projektje az UPRA (Universal Platform for Aerospace and Robotics). Ennek célkitűzése, hogy egy olyan új megbízható és újrahasználható magaslégköri ballonplatformot készítsen, melyet aztán különböző egyetemi illetve kutatócsapatok használhatnak olyan kísérleteik tesztelésére, melyek a sztratoszféra működését vizsgálják. A csapat immár négy sikeres tesztrepülésen van túl, 2019-ben pedig szeretnék elindítani az együttműködést különböző kutatóintézményekkel, egyetemekkel. Így mások kísérletei számára tudnak tesztrepüléseket végezni.


Ezután második előadónk lépett a színpadra, Erdős Boglárka, az MTA Energiatudományi Kutatóközpont (EK) Űrdozimetriai Kutatócsoportjának képviselője. Boglárka a kutatócsoport keretein belül végzi a PhD tanulmányait, ennek kapcsán kapcsolódott be az ESEO műhold fejlesztésébe. Az ESEO az Európai Űrügynökség kísérleti diákműholdja, melyet több mint egy évtizedes fejlesztés után idén decemberben bocsátottak fel. A fejlesztés évei során több mint 600 diák kapcsolódhatott be a munkába, hogy ezáltal kézzelfogható ismereteket szerezhessen arról a tudományos és mérnöki munkáról, ami egy nemzetközi űreszköz elkészítéséhez elengedhetetlen. Magyar diákok is kivették a részüket a munkából, több magyar csapat dolgozott az ESEO sikerén – mind a platform egyes alrendszerein, mind pedig tudományos kísérletekben.


Mindkét tudományos előadást izgalmas kérdés-válasz szekció követte, a közönség lelkes kérdezőinek részvételével. Az estet pedig az immár hagyományosnak mondható kötetlen beszélgetés zárta egy közeli vendéglátóipari helyen, ahol az előadók és a közönség tovább folytatta a diskurzust. Az Űrakadémia Klub ezzel zárta 2018-at, 2019-ben pedig remélhetőleg újra találkozunk!

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024