Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Mars Society élménybeszámoló
(Rovat: Álmuk a világűr - 2018.03.25 07:15.)

Kutas Dávid beszámolója a tavaly őszi konferenciáról – és a fúrási technológiákról, amelyek nem csak az olajiparban, de akár a Marson is hasznosak lehetnek.

2017 szeptemberében volt szerencsém részt venni a University of California irvine-i kampuszán rendezett XX. Mars Society Convention-ön. A következő néhány bekezdésben összefoglalom többé-kevésbé inkább személyes élményeim és a megvalósulás útját.

Egészen kis koromtól érdekel az űrkutatás. Szerencsére ezen érdeklődésemet már korán sikerült részben felkelteni, kielégíteni azzal, hogy Miskolcon a Kilián-Dél lakótelepen nőhettem fel, a Gagarinról elnevezett utcában, és a miskolci csillagvizsgáló tőszomszédságában… Aztán sok ideig nem foglalkoztam a témával, csak földrajz érettségin és talán térinformatika és geodézia tantárgyak esetén hallottam egy s más érdekes információt égitestek megfigyeléséről, na és persze egy korábban Miskolcon végzett JPL kutatóról, Komjáthy Attiláról. Plusz Ságh Éváról, aki szintén eredendően Miskolc környékbeli, de már hosszú ideje a JPL kötelékében van, szintén kutatóként.

2013-ban eszméltem újra, mikor már közel volt az egyetemi alapszak végzése (a Miskolci Egyetem Műszaki Földtudományi Karán), és a NASA bejelentette az új jelentősebb kereskedelmi nyitás akkori egyik győztesét, a SpaceX-et. Rövid utánajárás után elhalt az érdeklődésem, főként mert a megélhetésemre és az új iskolára kellett koncentrálni. Megint eltelt egy-két év, és a mesterszak közepén azt vettük észre (ekkor már Ausztriában, fúrómérnöki képzésen) pár csoporttársammal, hogy az olajipar bigottsága, nagy kereskedelmi fejlettsége miatt nem találunk érdekes témát, ahol kutatni lehetne.

Ekkor fordultunk hát a földön kívüli fúrás irányába. Rájöttünk, hogy bizony ez a terület létezik, érdekes, és még óriási potenciál van benne. Viszont a mi tudásunk, specializációnk nagyon eltér ettől, így hát úgy határoztunk, hogy talán egy alapkutatással összegezhetjük, hogy mit tudunk mi, ezzel kijelölve a következő állomásokat, ha jól sikerül a kutatás. És talán a speciális területünk pár fontos aspektusát át tudjuk egyszerűen adni olyanoknak, akik meg máshoz értenek, ezzel segítve a tudomány előrehaladását.

Pár hónap olvasás után arra jutottunk, hogy érdemes volna a motivációkat is tisztázni, nem csak általánosan, hanem az olajipar szempontjából is, hogy rajtunk kívül más egyetemisták is motivációt nyerhessenek, illetve jobban elmélyedhessenek a témakörben. Egy alap publikáció megszületett 2016 novemberére, amely a leobeni SCOPE és wietzei – főként olajipari – diákkonferenciákra jutott be előadásként. Sajnos a visszajelzésekkel nem tudtunk elégedettek lenni, nagyrészt süket fülekre találtunk, keveset tanultunk belőle. A kutatást elősegítvén egy Linecept nevű webes applikációt is létrehoztunk, ahol ötletelni lehet a továbblépésről.

A kudarcból tanulván nagyobb babérokra vágyakoztunk. Az összeszedett tudást rendes publikáció formájára faragtuk és egy jó absztrakttal sikerült meghívást szerezni egy előadásra a Mars Society éves gyűlésén. Sajnos bármennyire is szerettünk volna mindannyian utazni, nem tudtunk, mivel nem sikerült szponzorációt szereznünk semmilyen szervezettől. Így munkám miatt nekem sikerült viszonylag korlátozott körülmények között az utazást megvalósítani Kaliforniába.


Az esemény teljesen úgy van felépítve, mint ahogyan azt egy nagy nemzetközi konferenciától elvárnánk. Számos témakörre osztódik a több napos esemény. Az előadásomra végül kb. 30–35 fő volt kíváncsi. A előadáson hangsúlyt fektettem a motivációk feltárására, miért érdemes a fúrási technológiák fejlesztésével foglalkoznia az űr- és olajiparnak is, illetve talán kooperálnia is. Aztán röviden lefedtem a geológiai, geofizikai alapokat, majd a leghatékonyabb földi mélyfúrási technológia bemutatásán keresztül részleteztem a várható problémákat, és esetleges megoldásokat. Négy-öt egészen releváns kérdést kaptam a végén. A publikáció szöveges formában itt elérhető. Az összesített véleményem az, hogy az eseményen érdemes részt venni, mert a pár nap alatt érdekes és értékes tudást, inspirációt lehet összegyűjteni.


Ahogyan az ipar fejlődését látom, az a véleményem, hogy az elkövetkezendő pár évben is azt várhatjuk, hogy az USA nyugati parti városaiban lesz az esemény megszervezve, így számunkra, magyarok számára az eljutás talán korlátozottabb lehet.

Kutas Dávid

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024