Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

UltimaSpace Astro Pi 2017 eredmények
(Rovat: Álmuk a világűr, Korszerű oktatás , Az űrállomás és kontinensünk - 2018.02.14 07:15.)

Egyedüli magyar csapatként kaposvári diákok futtathatták programjukat tavaly a Nemzetközi Űrállomáson. Idén is pályáztak!

Kedves Űrvilág olvasók! A 2017. március 29-én publikált cikkünkhöz kapcsolódva szeretném most bemutatni az első European Astro Pi Mission pályázat egyik nyertes kutatásának az eredményeit.

A versenyben egyedüli magyar csapatként vehettünk részt. Csapatunk, az UltimaSpace háromtagú. A mentortanár Vámosi László. A csapatot Vámosi Flórián, Pósa Péter és Vámosi Miksa, a Kaposvári Táncsics Mihály Gimnázium tanulói alkották. A csapat a gimnázium Természettudományos Laboratóriumában dolgozhatott.


A második fordulóban két feladatunk volt, amelyeket Thomas Pesquet űrhajós határozott meg. Az egyik egy az űrhajósok jelenlétét érzékelő program, a második pedig egy szabadon választott kutatást elvégző program megírása volt.

A szabadon választott kísérletünkben a Föld mágneses terének leggyengébb pontját szerettük volna pontosan megtalálni. Ehhez egy három térbeli irányban mérő magnetométert és az űrállomás pályaadatait használtuk. A program azt mutatja meg, hogy adott földrajzi koordinátán milyen a mágnesesség. Ehhez a kutatáshoz úgy jutottunk el, hogy előzetes adatok alapján, nem a fizikailag kiszámolt hely környékén (dél-atlanti anomália) volt a leggyengébb a Föld mágneses tere, hanem Malajzia környékén, ahol mostanában több repülőgép is eltűnt.

Csapatunk kutatása nyertes pályamunkaként felkerült az űrbe és lefuttatták az űrállomásra már korábban felküldött Astro Pi számítógépek egyikén. Az űrállomáson a programunk 2017. május 6-én 9:14-től 12:14-ig futott. Ez alatt a pontosan 3 óra alatt az űrállomás kétszer kerülte meg a Földet és a programunk 1026 sor adatot gyűjtött.


Az űrhajósok jelenlétét a hőmérséklet pillanatnyi változásával szerettük volna érzékelni. Méréseink szerint az adott időtartamban nem tartózkodott űrhajós a Colombus modulban. Ezt támasztja alá az ESA által kiadott táblázat is, amely szerint aznap (2017.05.06.) 18:45 és 19:55 között tartózkodott űrhajós a modulban.


A saját kutatásunkban a Föld mágneses terének gyenge pontjait kerestük. A programunk által visszaadott magnetométer adatokat a szintén a program által számolt földrajzi koordináták segítségével egy ún. GeoCharton vizualizáltuk. A GeoChart egy világtérképen mutatja meg a mért adatok közül a 100 leggyengébb pontot. A vizualizáció interaktív formában megtekinthető a kutatás weboldalán.


Az ESA és a Raspberry Pi alapítvány idén is kiírta az európai Astro Pi Challenge versenyt. Idén két kategóriában lehetett indulni. Az egyik a Mission Zero, ahova 7–14 évesekből álló csapatok nevezhettek, előre meghatározott feladatot teljesítve. Ebben a kategóriában a feladatot teljesítő minden csapat programja felkerül az űrállomásra. A másik a Mission Space Lab, ahol 15–19 éves diákokból álló 2–6 fős csapatok nevezhettek két kategóriában. Az egyik kategória, a Life in Space az űrállomáson való kutatás vizuális kamerával, ami képet nem rögzíthet, csak szenzorként lehet használni. A másik, a Life on Earth a földi élet kutatása az űrből infravörös kamerával, ami rögzíthet képadatot.


Mi a földi élet kutatását választottuk. A fő célunk a nagyvárosok fényszennyezésének vizsgálata. Szeretnénk megállapítani, hogy az űrből látszanak-e a „Zselici Csillagpark IDA Csillagoségbolt Park”, valamint a „Møn és Nyord IDA Csillagoségbolt Védelmi Közösség” sötétebb területei. Ehhez egy olyan programot írtunk, ami nagyjából 10 másodpercenként készít egy fotót a Földről és emellett időbélyeggel és koordinátákkal jelzi, hogy pontosan hol készült egy adott kép. A képek felbontása 161 m/pixel. A program a nappali oldalon is készít képeket, így megpróbálhatjuk kiszámítani a Föld átlagos felületi fényerejét is.

Jelenleg a kísérletünk elbírálás alatt áll, és ha érdemesnek tartják a feljutásra, akkor az előzőhöz hasonlóan 3 órát futhat majd az űrállomáson.

A tavalyi kísérlet eredményeiről, tapasztalatainkról és az idei kísérletről a H-SPACE 2018 konferencián angol nyelvű előadást tartunk 2017. február 16-án. A konferencián személyesen, illetve a weboldalunkon elhelyezett kapcsolatfelvételi módokon is nagyon szívesen válaszolunk a kutatásokkal kapcsolatos kérdésekre.

Vámosi Flórián

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024