Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

MEGFEJTÉS: Magyar nevek a Marson
(Rovat: Álmuk a világűr - 2017.11.18 08:15.)

Múlt héten indult a Mars kutatásához kapcsolódó rejtvénysorozatunk. Ma megtudhatják a helyes választ a második kérdésre, és az is kiderül, ki nyerte a Mars Mission Game ajándékát.

A közelmúltban nyílt meg a Budai Várban a Mars Mission Game új generációs csapatjáték, amelyben a szabadulószobák logikáján alapuló, de azok klasszikus koncepcióján túllépő feladatokkal találkoznak a játékra vállalkozók. A Mars-küldetés játék szervezőivel folytatott megbeszélés alapján (és a játék kipróbálása nyomán) a játék űrkutatási szakmai együttműködő partnere az Űrvilág hírportál, ezért az emberes Mars-küldetés nehézségeit imitáló játék kapcsán négy hétig tartó rejtvénysorozatunkban a Marsra vonatkozó kérdéseket teszünk fel olvasóinknak.


E heti kérdésünk így szólt: a Marson egy magyar születésű tudósról és öt magyar településről is elneveztek egy-egy krátert. Ki ez a tudós és melyik ez az öt település (négy város és egy község)?

A helyes megfejtés a következő. A magyar származású amerikai tudós, akiről a Marson krátert neveztek el: Kármán Tódor, teljes nevén szőllőskislaki Kármán Tódor, német nevén Theodore von Kármán (Budapest, 1881. május 11. – Aachen, 1963. május 6.), gépészmérnök, fizikus, alkalmazott matematikus, akit a szuperszonikus repülés atyjaként, valamint a rakétatechnológia és hiperszonikus űrhajózás egyik úttörőjeként is ismernek. Többek közt a Sugárhajtás Laboratóriuma (NASA JPL) és a Nemzetközi Asztronautikai Akadémia (IAA) alapítója, előbbinek első igazgatója, utóbbinak első elnöke volt.


John F. Kennedy elnök 1963. február 18-án a Fehér Ház rózsakertjében átadja Kármán Tódornak az Egyesült Államok Nemzeti Tudományos Érmét (National Medal of Science). A magas elismerésnek Kármán volt az első kitüntetettje, kitüntetése indokolása szint „A repüléstechnika számára alapvető, tudományos és műszaki úttörő munkájáért; a mechanika számos területéhez való hathatós oktatói és egyéb hozzájárulásáért; a Fegyveres Erőknek nyújtott kiváló tanácsadásáért; és mert elősegítette a nemzetközi együttműködést a természet- és műszaki tudományok terén”. (Kép: Abbie Rowe. White House Photographs. John F. Kennedy Presidential Library and Museum, Boston)


A 90 km-es Kármán-kráter (von Karman) a Marson. (Kép: Goddard / ASU / USGS)


Kármán-örvények a Kanári-szigetektől délre, a műholdkép bal alsó sarkában. (Kép: ESA)

Kármán Tódoron kívül a Marson öt magyar településről is elneveztek egy-egy krátert. Ezek (ábécérendben) a következők: Bak, Eger, Igal, Kalocsa és Paks. Érdekességként megemlítjük, hogy a nemzetközi katalógusokban Igal neve sokáig betűhibásan (Igol formában) szerepelt, mostanra azonban a hibát kijavították. p>


A 34 km átmérőjű Kalocsa kráter a Marson (a kép közepén, tőle jobbra a 64 km-es Danielson-kráter látható). (Kép: ESA / DLR / FU Berlin / G. Neukum)

Köszönjük olvasóink aktivitását! A kérdés talán egy kicsit nehezebbnek bizonyult, mint az előző heti, de így is összesen 20 helyes megfejtést küldtek be. A beküldők neve bekerült egy képzeletbeli sorsolási kalapba. Végül a szerencse Kothencz Tamásnak kedvezett, aki a Mars Mission Game ajándékát nyerte. A nyeremény minden héten 1 db csapatbelépő a Mars-küldetés szabadulószoba játékterembe, amely egy 2 fős csapat részére, egyszeri (90 perces) ingyenes játéklehetőséget biztosít, az esetleges további csapattagok (legfeljebb 5 főig) pedig féláron, azaz 2000 Ft/fő összegért vehetnek részt a játékban (a kétfős csapatok már teljes értékű csapatként vághatnak neki a feladatok megoldásának, de a nagyobb csapatok esélyei jobbak a gyorsabb megoldásra. A nyeremény 2018. március 31-ig használható fel. Aki most nem nyert, az se adja fel a reményt: a mostani után még két rejtvényforduló következik, ugyanezzel a nyereménnyel!

Gratulálunk a nyertesnek, akit a játék szervezői a megfejtéssel együtt beküldött elérhetőségein megkeresnek. Emlékeztetünk arra, hogy a Mars-küldetés játékaira különösen igaz, hogy többet ésszel, mint erővel. Egyetlen dobozt sem kell fölemelni, feszegetni, vagy bármilyen komolyabb erőkifejtést végezni. A játékot a szervezők 14 éves kortól ajánlják. A Mars Mission játék helyszíne: Buda Castle Fashion Hotel, Budapest I., Úri utca 39. További részletes információ és időpontfoglalás a játék honlapján. E-mail: marsmissiongame@gmail.com, telefon: (1) 950-6676.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024