Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

MEGFEJTÉS: Űrhajós állatok
(Rovat: Álmuk a világűr, Vosztok és Voszhod - 2017.01.21 07:15.)

Folytatódott űrkutatási bélyegekhez kapcsolódó rejtvénysorozatunk. Ma megtudhatják a helyes választ a harmadik kérdésre, és az is kiderül, ki nyerte a Bélyegmúzeum ajándékát.

A Bélyegmúzeumban december 16-án nyílt meg az „Asztro-trilógia”, az a május elejéig nyitva tartó, látványos időszaki kiállítás, amelynek gerincét űrkutatási bélyegek alkotják. Idén lesz az 550. évfordulója annak, hogy Magyarországra érkezett Johannes Müller, a később Regiomontanus néven ismertté vált német asztrológus, csillagász, matematikus, aki néhány évig Mátyás király udvari tudósa volt. Regiomontanus csillagjóslással és csillagászattal, vagyis asztrológiával és asztronómiával foglalkozott. Ezt a két témát kiegészítették az asztronautikával, így kapta a kiállítás az „Asztro-trilógia” címet. A Magyar Posta az évforduló alkalmából hamarosan emlékbélyeget ad ki Regiomontanus tiszteletére. A bélyeg alkotója Kara György tervezőművész, akinek a kiállítás látványterve és kivitelezése is köszönhető.

E heti kérdésünk így szólt: Az „Asztro-trilógia” kiállítás űrrepülő állatokat bemutató vitrinjében látható az a 39. Bélyegnapra kiadott magyar postabélyeg, amelyen két, rekord időtartamú páros űrrepülést végrehajtó állat látható (ennek az állatfajnak az űrrepülési időtartamrekordját azóta is ők tartják). Milyen állatokról van szó, mi volt a bélyegen is szereplő magyar nevük, mikor, mennyi ideig jártak az űrben és mi lett a sorsuk?


Az 1966-os Bélyegnapra jelent meg az űrhajós kutyákat ábrázoló magyar bélyeg (jobbra lent).

A rekorder állatok kutyák voltak, éspedig Vetyerok és Ugoljok, magyarul Szellőcske és Szenecske. A kutyák 1966. február 22-én a Kozmosz–110 műhold (valójában egy 5,7 tonnás, bioszputnyikká alakított Voszhod űrhajó) fedélzetén indultak a világűrbe, majd 22 napig tartó űrrepülés után, március 16-án épségben visszatértek a Földre. Mint a kérdésből is kiderült, ezzel mind a mai napig ők tartják a kutya-űrrepülési időtartamrekordot. Repülésük érdekessége, hogy a Kozmosz–110 elnyúlt ellipszis alakú pályán, 190 és 880 km közötti magasságban keringett, így az állatok minden keringés során jócskán belemerültek a Van Allen-övekbe. Ennek ellenére a két kutya túlélte az űrrepülést. Legyengültek ugyan, de hamar regenerálódtak, később egészséges utódokat hoztak a világra.


Vetyerok és Ugoljok, a rekorder űrkutyák (Kép: Wikipedia)

Olvasóink aktivitása az előző fordulókéhoz képest kisebb volt, vagy a kérdés egy kicsit nehezebb. Összesen 10 megfejtést küldtek be, ezek közül 9 helyes és teljes volt. A beküldők neve bekerült egy képzeletbeli sorsolási kalapba. Végül a szerencse Debnár Gyula Lászlónak kedvezett, aki a Bélyegmúzeum ajándékát nyerte. A nyeremény egy családi belépő a Bélyegmúzeumba, amely az „Asztro-trilógia” időszaki kiállítás végéig (május elejéig) használható fel, valamint a Regiomontanus-bélyeg egy példánya, elsőnapi borítékon, a tervező grafikusművész, Kara György dedikálásával.

A nyereményt a kiállításhoz kapcsolódóan, a Regiomontanus-bélyeg megjelenése napján, február 3-án rendezendő konferencia keretében adjuk át négyhetes rejtvénysorozatunk négy nyertesének. A részletekről a nyerteseket e-mailben értesítjük, de az ajándékot az is megkapja, aki február 3-án nem tud eljönni a Bélyegmúzeumba.

Az „Asztro-trilógia” kiállítást rendező Bélyegmúzeum szívességéből négy ugyanilyen ajándékcsomagot tudunk kisorsolni az Űrvilág olvasói között. Ezek közül most még csak a harmadik kelt el. Így aki most nem nyert, az se adja fel a reményt. A jövő hét elején jön a következő, utolsó rejtvényforduló.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024