Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

ESA rajzpályázat – gyerekeknek
(Rovat: Álmuk a világűr, Űrcsillagászat Európában , Hazai kutatóhelyek és űripar - 2015.05.26 14:15.)

Győztes nem lesz, de a CHEOPS űrtávcső 3000 rajzot – lekicsinyítve – magával visz a világűrbe. Október 15-ig várják a 8–14 éves gyerekek rajzait.

A CHEOPS az Európai Űrügynökség (ESA) és Svájc együttműködésével készülő űrtávcső, amely 2017 végétől Föld körüli pályáról keresi és vizsgálja a közeli csillagok fényváltozásait, amelyeket exobolygók csillaguk előtti átvonulása okoz. (Olvasóink nyilván tudják, hogy Svájc az ESA tagja, az ESA–svájci együttműködés ennek ellenére nem fából vaskarika. Az ESA Alapokmány lehetőséget biztosít arra, hogy egy ország nemzetiként induló programját menet közben „ESA-sítsa”. Ez a nemzetközi partnerség kiszélesítése érdekében, esetleg anyagi vagy más megfontolásból lehet érdekes a programot kigondoló ország – a CHEOPS esetében Svájc – számára.)


Így fog kinézni az ESA CHEOPS űrtávcsöve. A műszer 2017 végén állhat 650 és 800 km közötti magasságú napszinkron pályára. (Kép: ESA / C. Carreau)

A pályázaton 8 és 14 éves közötti gyerekek vehetnek részt az ESA tagországaiból és együttműködő államaiból – így Magyarországról is. A legfontosabb tudnivaló, hogy technikai okokból csak fekete-fehér rajzokkal lehet pályázni, a rajzokat grafitceruzával vagy fekete filctollal kell elkészíteni. Erre azért van szükség, mert a beérkezett alkotások közül 3000 darabot – körülbelül 1000-szeresen lekicsinyítve – speciális technológiával fémlemezbe gravíroznak, ezt a lemezt küldik az űrtávcsőre erősítve a világűrbe. Ha 3000-nél több rajz érkezik be, akkor sorsolással választják ki a szerencséseket. (Minden pályázó csak egy rajzot küldhet be.)


A CHEOPS egyetlen műszerével, a 33 cm átmérőjű Ritchey–Chrétien-távcsővel és a hozzá kapcsolódó rendkívül érzékeny fotométerrel exobolygók csillaguk előtti átvonulását fogja keresni. (Kép: ESA / ATG medialab)

Tematikai megkötés nincs, bármilyen, a csillagászathoz, űrkutatáshoz, bolygókhoz, Földön kívüli élethez, a CHEOPS űrtávcsőhöz kapcsolódó rajzzal lehet pályázni. A rajzokat az ESA honlapjáról letölthető űrlapra kell elkészíteni. A kinyomtatott űrlapon kell feltüntetni a pályázó adatait, továbbá a szülő aláírásával igazolja, hogy engedélyezi gyermeke részvételét a pályázaton. A pályamunkákat 2015. október 15-ig a pályázati felhívás honlapján megadott címre kell beküldeni. (Minthogy a CHEOPS programban magyar tudósok és mérnökök is részt vesznek, ezért a magyar pályázókat arra kérik, hogy a program magyar összekötőjén keresztül pályázzanak. A beküldési cím: Kiss László – CHEOPS rajzpályázat, MTA CSFK CSI, 1121 Budapest, Konkoly Thege Miklós út 15-17.) A pályázók – ha szeretnék a pályáztatók munkáját segíteni – egy ugyanonnan letölthető rövid kérdőíven tájékoztathatják a szervezőket arról, honnan értesültek a pályázatról, hallottak-e már az ESA-ról, stb.


A Berni Egyetemen idén februárban helyezték üzembe azt a vákuumkamrát, amelyben a CHEOPS szonda egységeit fogják tesztelni. (Kép: CHEOPS Mission Consortium / S. Blum, University of Bern, CSH)

Bízunk benne, hogy az ESA-ba nagyjából a pályázat beküldési határidejével egyidőben belépő Magyarországról szép számú rajz kerül ki 2017-ben a világűrbe.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024