Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Fiatalok az űrrepülés közelében
(Rovat: Álmuk a világűr, Korszerű oktatás - 2008.06.19 12:00.)

Arthur C. Clarke javaslatától egy nemzetközi űrtáborig, amelyben 1992 óta vesznek részt magyarok. Olvasóink ötleteire is számítanak az idei delegáltak.

Az Amerikai Egyesült Államokban az űrtábor gondolata először az 1980-as években merült fel, a híres tudós és író, Arthur C. Clarke javaslatára. A cél az volt, hogy lehetőséget biztosítsanak a fiataloknak arra, hogy megismerkedjenek az űrkutatás rendkívül színes és szerteágazó tudományával. Azért, hogy a programokat élethűvé tegyék, az űrtáborokban szimulátorokat állítottak fel, ahol a résztvevők az igazihoz rendkívül hasonló missziókat "játszhatnak el". Így nemcsak az űrhajósok addig kevéssé ismert munkájába, de az ezzel járó felelősségbe, a csapatmunka elengedhetetlenségébe nyílik belátása a fiataloknak. Mindezen elfoglaltságokban természetesen felnőttek is részt vehetnek, bár főleg a 18 év alatti korosztályt célozták meg.

Az űrtábor története

Az Egyesült Államokban három nagy űrtábor működik: Kaliforniában, Floridában és Alabamában. Mindezek közül az utolsó, a Huntsville kis városában megépült létesítmény a legjobban felszerelt. Történelmi okok miatt telepítették oda, ezen a környéken történtek ugyanis a NASA első rakétakísérletei, illetve a német "Rocket Team" is ott dolgozta ki azokat a terveket, amelyek alapján 1969-re ember lépett a Holdra. Ezeket a német tudósokat a náci Németországból "menekítették" az Egyesült Államokba a második világháborút követő nemzetközi bíróság színe elől. Állampolgárságot és szabad munkavállalást biztosítottak számukra, cserébe pedig szakértelmüket kérték az űrjárművek fejlesztéséhez, megtervezéséhez.

Az 50-es években egy várossá vonták össze az alabamai Huntsville-t és Redstone-t. Az újdonsült város sokáig "Rocketville"- ként élt a köztudatban az ott folyó és kezdetben szigorúan titkos kísérletek miatt. Később itt alakult meg a NASA Marshall Űrközpontja (Marshall Space Flight Center), melynek elsődleges feladata a Saturn rakétacsalád kifejlesztése, illetve legyártása volt. Az elnöki megbízatás értelmében nem sok vesztegetni való idejük volt: kevesebb, mint 10 év alatt készen kellett lenniük az emberiség legnagyobb technikai vívmányával - az eszközzel, ami az embert a Holdra repíti. A kezdeti sikertelenségek és a tragikus fordulat után, amelyet az 1965-ös Apollo-1 katasztrófa jelentett, végül sikerült megfelelniük az Egyesült Államok, sőt, az akkori egész "kétpólusú" világ elvárásainak.

Egyértelműnek tűnt, hogy Amerika első űrtáborát is Huntsville-ben rendezik be. A létesítmény két fő részből áll: egy, mindenki által látogatható kiállításból, és egy kiképző központból, amelybe csak a táborozók léphetnek be. Az űrtáborban egész évben zajlanak az egyhetes kurzusok, külön általános és külön középiskolás diákok számára. De a felnőttek is találhatnak maguknak pár napos programot, és akár egy-egy család együtt is eltölthet itt egy izgalmas hétvégét. De minden év nyarán egy hétre igazán nemzetközivé válik ez a tábor. (Annyira, hogy az amerikai szervezők a Nemzetközi Űrtábor nevet le is védették.)

Magyarok az űrtáborban

Magyarország először 1992-ben kapott lehetőséget arra, hogy egy-egy középiskolás lányt és fiút, valamint egy kísérőt delegáljon a NASA Huntsville-ben lévő Nemzetközi Űrtáborába. A delegálást a Magyar Asztronautikai Társaság (MANT) végzi, minden évben az általa meghirdetett esszépályázaton legjobb helyezést elért középiskolás lány és fiú utazhat ki Amerikába.

Az öt legutóbbi esszépályázat díjazottai:

2008
I. Magyari Dóra, A végtelenbe, és tovább!, Puskás Tivadar Távközlési Technikum, Budapest
II.Hujber Áron, A nagy űr, Széchenyi István Gimnázium, Dunaújváros
Kísérő: Bacsárdi László

2007
I. Farkas Flóra, Műholdak és globális klímaváltozás, Alternatív Közgazdasági Gimnázium, Budapest
II. Lájer Márton, 2007-2057 Az űrkutatás második 50 éve, Szent László ÁMK, Baja
Kísérő: Solymosi János

2006
Orgel Csilla, Titáni titkok, Munkácsy M. Gimn. és SZKI, Kaposvár
Megyesi Dániel, Az emberiség első csillagközi utazása, K-EMÖ Eötvös József Gimn., Tata
Kísérő: Horváth Márk

2005
Dúcz Erzsébet, Kő a kézben, Szentendrei Református Gimnázium, Szentendre
Magyari Gábor, Holdbázis a Föld árnyékában, Puskás Tivadar Távközlési Technikum, Budapest
Kísérő: Szabady Zsolt

2004
Buza Ágnes Kinga, Kronosz és gyermekei, Széchenyi István Gimnázium, Dunaújváros
Fórika Előd, Küldetés a Béke bolygóhoz, Alternatív Közgazdasági Gimnázium, Budapest
Kísérő: Sik András

Nemzeti előadás nemzetközi módon

A tábor nemzetközisége azonban több feladatot is ró az odalátogató emberekre. A két diáknak és kísérőjüknek többek közt egy rövid, két perces kis előadással kell bemutatniuk hazájukat – ehhez ruhákat igen, más segédeszközt (hangszer, projektor, stb.) nem használhatnak. Kíváncsian várjuk olvasóink ötleteit a palyazat@urvilag.hu e-mail címre – a legjobb ötlet tulajdonosának (függetlenül az ötlet megvalósíthatóságától) egy speciális tábori (postai) képeslapot ígértek a fiatalok.

Apagyi Katinka 2000-ben kelt írása alapján: Bacsárdi László

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024