Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Akik idén Magyarországot képviselik a Nemzetközi Űrtáborban
(Rovat: Álmuk a világűr - 2008.06.05 06:00.)

Az Űrvilág ezen a nyáron elkalauzolja olvasóit az amerikai Nemzetközi Űrtáborba. Tartsanak velünk most induló cikksorozatunkban!

Ahogy már korábban írtuk, a Magyar Asztronautikai Társaság (MANT) idén is kiválasztotta azt a két diákot és kísérőjüket, akik idén Magyarországot fogják képviselni a Nemzetközi Űrtáborban. A korábbi években is hírt adtunk a MANT esszépályázatairól és azok eredményéről, de az idei éven ennél többet szeretnénk tenni: szeretnénk elkalauzolni olvasóinkat az amerikai űrtáborba! Cikksorozatunkban bemutatjuk az idei kiutazókat, az amerikai tábort, a magyar diákok nyertes dolgozatát, figyelemmel kísérjük előkészületeiket, útjukat és élményeiket. Mindezt – mivel a téma így kívánja – a megszokottnál egy kicsivel személyesebb stílusban.

A MANT minden évben meghirdeti ifjúsági esszépályázatát. A 2007 őszén kiadott téma A jövő űrhajózása (emberes űrrepülés a XXI. században) volt, erről kellett 2008. március 1-jei határidővel minél színvonalasabb munkát beküldeni a pályázóknak. A legjobb helyezést elért középiskolás lány és fiú jutalma a részvétel az amerikai Nemzetközi Űrtáborban.

Idén A végtelenbe, és tovább! című dolgozatával Magyari Dóra ért első helyezést. Az 1991-ben született fiatal hölgy a Puskás Tivadar Távközlési Technikum 11. évfolyamos tanulója. Dóri az idei első helyezése mellett szinkronúszásból szerzett ezüstéremmel és Kazinczy emlékéremmel is dicsekedhetne – de nem olyan, aki egyfolytában ezeket emlegeti. A dolgozata stílusában diákújságíró múltja segítette, szakmai tartalmában pedig édesapjára, Dr. Magyari Béla kiképzett űrhajósra is támaszkodhatott. Habár már korábbi években is pályázott, az idei sikeres munkájában az is közrejátszhatott, hogy egyike volt annak a hat magyar diáknak, akik tavaly áprilisban rádiókapcsolatba kerültek a Nemzetközi Űrállomáson tartózkodó Charles Simonyival.

A második helyezett idén Hujber Áron lett, aki A nagy űr címmel írt esszét az űrutazások élettani és pszichológiai nehézségeiről. Áron 1989-ben született, és egy nulladik - nyelvi előkészítő - évfolyam miatt még csak harmadikos a dunaújvárosi Széchenyi István Gimnáziumban. Ha neve nem is, de arca ismerős kell, hogy legyen fiatalabb dunaújvárosi (és környéki) olvasóink számára, ugyanis két zenekarával rendszeresen fellépnek Kelet-Dunántúlon. Első alkalommal vett részt a MANT esszépályázatán, de munkájában segítségére volt fizikatanárnője. Így nem volt annyira nehéz dolga, hiszen Zloch Erzsébet egy korábbi tanítványa 2004-ben már első helyett szerzett az esszépályázaton.

A két diák kísérőjének idén Bacsárdi László okleveles mérnöktanárt, az Űrvilág munkatársát, a Műegyetem Híradástechnikai Tanszékének doktoranduszát választotta a MANT. A 26 éves fiatalember középiskolás korában többször is részt vett a MANT esszépályázatain, és 2001-ben egy ösztöndíjnak köszönhetően – igaz nem a nemzetközi csapat tagjaként – kinn járt az amerikai űrtáborban. Doktoranduszként szakmai kutatása is az űrhöz kapcsolódik; a MANT elnökségi és a Természet Világa szerkesztőbizottsági tagjaként pedig aktívan részt vesz az űrtevékenység népszerűsítésében. Idén márciusban vehette át az egyik legrangosabb magyar űrkutatási kitüntetést, a Magyar Űrkutatásért Emlékplakettet, a Nemzetközi Űrállomást meglátogató Charles Simonyival való amatőr rádiókapcsolat sikeres létrehozásában végzett szervezői és ismeretterjesztő szerepéért.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024