Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

PROGRAMAJÁNLÓ: Űrnap’2003
(Rovat: Álmuk a világűr, Hazai kutatóhelyek és űripar , Szakmapolitika - 2003.10.10 09:22.)

2003. október 16-án kerül megrendezésre az idei űrnap. Ezzel a rendezvénnyel kapcsolódik be hazánk az október első két hetében zajló rendezvénysorozatba szerte a világon, amelynek célja a Világűr és a társadalom kapcsolatának erősítése. A szervező MÜI és MANT minden érdeklődőt szerettel vár.

Október első két hetében az egész világon események sorát rendezik. Fő cél: az űrtevékenység fontosságának és a mindennapi életre való hatásának tudatosítása a társadalomban, a Világűr és a társadalom kapcsolatának erősítése. A rendezvénysorozatot az Űrkutatási Világhét (World Space Week, WSW) megünneplésére tartják (az ENSZ Közgyűlés 1999-ben hozott határozata óta minden évben). Magyarországon ennek jegyében október 9-én tartottuk a III. Ifjúsági Fórumot.

Legfontosabb hazai rendezvényünket az Űrkutatási napot pedig már 1992 óta minden évben lehetőség szerint októberben tartja a Magyar Űrkutatási Iroda a Magyar Asztronautikai Társasággal karöltve. Ez az esemény a hazai űrkutatók fontos szakmai fóruma, amelyen a csaknem 30 űrkutatással foglalkozó magyar intézmény (döntően egyetemi tanszékek, csoportok, illetve MTA kutatóintézetek, kisebb részben tárcafelügyelet alá tartozó intézmények) mintegy 250 fős kutatói és mérnökgárdája megismerkedhet egymás tudományos eredményeivel, és kitekintést kaphat az űrkutatás nemzetközi tendenciáira és eredményeire. Rendezvényünk egyik fontos célja, hogy az egyetemi hallgatók és az érdeklődő széles közvélemény is megismerkedhessen a hazánkban folyó űrtevékenységgel.

Az Űrnap’2003 című konferenciát 2003. október 16-án, csütörtökön 9:00 és 13 óra között tartjuk, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Természettudományi Karának lágymányosi északi épülete (Budapest, XI. Pázmány Péter sétány 1/a.), Harmónia termében. A résztvevőket Dr. Láng Ferenc, az ELTE TTK dékánja köszönti, és a rendezvényt a hazai űrkutatást felügyelő informatikai és hírközlési miniszter, Kovács Kálmán nyitja meg.

Az idei űrnapi program központi témaköre: Űrtevékenységünk az EU küszöbén. A hazai űrkutató gárda nemzetközi együttműködésben dolgozott eddig is. Eredményeit nemzetközi szinten elismerik. Ezt a versenyképes tudást visszük az Európai Unióba. A jövő évi csatlakozást követően magasan képzett szakembereink reményeink szerint újabb kooperációs lehetőségeket találhatnak. A kutatók jórészt eddig is „uniós” kapcsolatokban dolgoztak, hiszen az Európai Űrügynökség szakembereivel kialakított munkakapcsolat döntő része ilyen volt.

Nemzetközi együttműködésünk egyik főiránya most tovább erősödik. A sikeres ESA PRODEX pályázati rendszerhez képest alapvetően továbblépést jelentő, az idén megállapodás aláírásával megerősített, PECS (Európai Együttműködő Államok Terve) új kapcsolati formája kiterjedtebb kutatói együttműködést biztosít. Iránta az érdeklődés fokozott. Már az első felhívásunkra közel 50 pályázat érkezett – jó arányban ipari cégektől is. Az uniós kutatás-fejlesztési keretprogramokban is fontos szerepet kapó kis- és középvállalkozások juthatnak ezen ESA pályázati forma adta lehetőségek szerint értékes szakmai feladatokhoz.

Európai nemzetközi együttműködésünket általánosan magasabb szintre emeli az a tény, hogy az Európai Unió és az Európai Űrügynökség szerződéssel rendezi kapcsolatait, ami lehetőséget ad arra, hogy több közös programot alakítsanak ki – így a kiemelt jelentőségű Galileo program mellett újak megvalósítása jelent kihívást a felkészült szakembergárdáknak a kontinensen.

Mindezekre gondolva alakítottuk ki az idei Űrnap programját. Rendezvényünk első részében felkért külföldi előadók tartanak tájékoztatót – az új EU-tagországok és az ESA kapcsolatáról, lehetőségeikről az ESA programokban, illetve az EU-n belüli konkrét űrtevékenységről, kiemelve a műholdas projekteket.

A program második részében a szakmai hallgatóságot és az érdeklődő nagyközönséget megismertetjük néhány hazai „európai” programmal, európai pályázaton sikeresen szereplő vezető hazai kutatók előadásában. A Magyar Űrkutatási Tanács legutóbbi ülésén született döntéssel összhangban erősítjük az űrtevékenység oktatását, az ifjúság fokozott bevonását a hazai űrtevékenységbe, a jövő kutató gárdájának kialakítását. Ezzel kapcsolatban is elhangzik előadás. Sor kerül díjak és kitüntetések átadására.

A rendezvénynek helyet adó ELTE Harmónia-terem előterében most is lesz poszterkiállítás. Ez rövid összeállítást ad nemzetközi - ESA - együttműködésünkről, valamint bemutatja a hazai űrtevékenységet. Poszterek készültek mind a négy űrtevékenységi főirányban, tehát az alábbi nagy témakörökben: földünk a világűrből, űrfizika, űrélettan, űrtechnika és űrtechnológia. Kiemelt hangsúlyt kapnak az űrkutatás alkalmazási területei.

Magyar Űrkutatási Iroda

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024