Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Pille kiállítás a Zipernowsky Házban
(Rovat: A Pille, Hazai kutatóhelyek és űripar , Álmuk a világűr - 2013.11.23 10:00.)

2013. szeptember 23-án három eseményt ünnepelt a Zipernowsky Tudományok és Művészetek Háza, Budapest XI. kerületében.

Az Öveges műhely, az Űrkutatás régen és most kiállítás és a Kézimunkát bemutató művészeti kiállítás megnyitásán Mészáros Csaba, az evopro csoport vezérigazgatója köszöntötte a vendégeket, és röviden összefoglalta a Zipernowsky Ház filozófiáját. Ezt követően Dr. Jeszenszky Sándor technikatörténész bemutatta a napokban átadott, a Zipernowsky Ház névadójáról saját maga által készített emlékfalat, melyet a látogatók az előcsarnokban tekinthetnek meg.

Szántó Péter, az MTA Energiatudományi Kutatóközpont munkatársa vezette fel a műszaki kiállítást, melynek címe Űrkutatás régen és most. A kiállításon az immár 33 éves Pille termolumineszcens dózismérő rendszer fejlődésének állomásait tekinthetik meg az érdeklődők.


A Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Energiatudományi Kutatóközpont (korábban KFKI Atomenergia Kutatóközpont) a hetvenes évek óta fejleszti és gyártja az űrjárművekre szánt Pille rendszert. A rendszer egy kis méretű, a fedélzeten történő méréskiértékelést lehetővé tevő kiolvasóból és a hozzá tartozó dózismérőkből áll. A Pille rendszer segítségével már korábban sok, nagy pontosságú mérést hajtottak végre a Szaljut-6, -7 és a Mir űrállomásokon, valamint a Space Shuttle fedélzetén. A Nemzetközi Űrállomáson lévő Pille rendszer jelenleg is üzemel.


A Pille műszer három generációja, egymás tetejére helyezve.

Az est díszvendége Farkas Bertalan, az első magyar űrhajós volt, az Űrhajósok Nemzetközi Szövetségének alapító tagja, az egykori MTA Interkozmosz Tanács kutatócsoportjának munkatársa, a Space for Earth Alapítvány alapító tagja. Farkas Bertalan a Dóza kísérletben használta a Pillét. Most saját élményeit osztotta meg a rajongókkal, illetve beszédében kitért az űrkutatás jelenlegi helyzetére hazánkban.

A művészeti kiállítás témája ezúttal a kézimunka volt. A Zipernowsky Ház felhívására országos megmozdulásnak lehetünk tanúi a háziasszonyok körében. Országszerte összesen 25 városból érkeztek az alkotások, a legkülönbözőbb stílusokban, a vert csipkétől a házi szőttesig. A kiállítások november végéig térítésmentesen megtekinthetők. (A Zipernowsky Ház címe: 1113 Budapest, Bartók Béla út 33. Telefon: +36 1 279 3973, fax: +36 1 279 3971, mobil: +36 30 627 8577)

Az est fénypontja az Öveges műhely felavatása volt. A kémia és fizika labor vezetője, Szilágyi László és Mészáros Csaba közösen vágták át az ünnepi szalagot. A számtan-fizika szakos professzor, Öveges József volt tanítványai legendákat mesélnek óráiról: titka valószínűleg az egyszerűség volt. Mottója: „A legegyszerűbb a legművészibb”. Népszerűsége abban rejlett, hogy a legbonyolultabb kísérleteket is olyan nemes egyszerűséggel tudta elmondani, hogy azt még az iskolázatlan ember is megérthette. Beleképzelte magát a közönség helyébe, és csak azt mondta, amit ő is szívesen hallott volna.

A Zipernowsky Ház várja az általános- és középiskolákból a természettudományok iránt érdeklődő diákcsoportokat és pedagógusaikat, akik a legendás professzor előadásait idéző, rendhagyó fizikaórákon vehetnek részt, rengeteg kísérlettel, térítésmentesen, előzetes egyeztetés után! A kísérleteket a gyerekekkel közösen végzik el az előadók, és ugyan ki ne lelkesedne egy rakétahajtásos gördeszkáért, amit akár otthon is elő lehet állítani, vagy a ködkamra-, esetleg a Braun-kísérlet láttán? Az előadók számos hasonló látványos és érdekes találmánnyal szolgálnak, akár egyeztetve a szakpedagógusokkal, az iskolai tananyaghoz igazodva! Az év során Szilágyi László mellett előadók és egyben a gyerekek és tinédzserek kísérletező partnerei lesznek még Dr. Jeszenszky Sándor egyetemi docens, Dr. Härtlein Károly a BME-ről, valamint Szántó Péter az MTA Energiatudományi Kutatóközponttól.

Szántó Péter
MTA EK

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024