Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Marokkói műhold indult
(Rovat: A nemzetbiztonságért, Környezetünk védelme , Katasztrófák ellen - 2017.11.08 13:15.)

A Franciaországban épült 1100 kg-os földmegfigyelő űreszközt európai Vega rakétával indították Kourouból.

Ez volt a Vega 11-edik startja, idén már a harmadik. A rakéta üzemeltetője, az Ariane-5 és Szojuz hordozóeszközöket is kínló Arainespace cég ebben az évben most tizedik alkalommal hajtott végre indítást az Egyenlítő közelében fekvő Francia Guyana űrközpontjából. A marokkói királyról elnevezett Mohammed VI-A műhold magyar idő szerint november 8-án, 2:42-kor emelkedett a magasba.


A Vega rakéta helyi időben még november 7-én éjjel 22:42-kor indult Kuorouból. (Kép: ESA)

A Mohammed VI-A optikai távérzékelő műhold mintegy 620 km magas poláris napszinkron körpályára került, ahonnan nagyfelbontású felvételeket készít majd a Föld felszínéről. Kettős, polgári és katonai hasznosítását tervezik. Ez utóbbival összefüggésben nem meglepő, hogy műszaki paramétereiről nem sok információ látott napvilágot. Nem sokkal a start előttig csak MN35-13 kódnéven szerepelt.

A marokkói kormány több éves előkészítés után 2013-ban egy a franciákkal aláírt együttműködési megállapodás keretében két távérzékelő műholdat rendelt. A piacon általában versenytársként szereplő Thales Alenia Space és Airbus Defence and Space cégek ebben a projektben összefogtak. A Thales lett a fővállalkozó és az optikai rendszerek gyártója, az Airbus a műholdplatformok megépítését vállalta. A nagy titoktartás mellett készült Mohammed VI-A a két műhold közül az első. A második várhatóan jövőre, ugyancsak Vega rakétával startol Kourouból. Neve feltehetően Mohammed VI-B lesz. A teljes program a két műhold megépítésével és a pályára állításukkal nagyjából félmilliárd euróba kerülhet.

A most felbocsátott távérzékelő holdat és a jövőre indítandó párját a marokkói hatóságok például a terrorizmus elleni harcban, a Guineai-öböl kalózai elleni küzdelemben, a határok ellenőrzésének segítésére szeretnék alkalmazni. A polgári célú felhasználási területek közül említésre érdemes a térképezés, környezetvédelem, természeti katasztrófák megelőzése és következményeik elhárítása, területfejlesztés és mezőgazdaság. Megfigyelők szerint a Mohammed VI műholdak az Airbus AstroSat-1000 platformjára épülhettek, és képességeik hasonlíthatnak a francia Pléiades, valamint az az Egyesült Arab Emírségek számára épülő Falcon Eye holdakéihoz. Ha ez igaz, akkor a 2011-ben és 2012-ben indított két Pléiades holddal elérhető akár fél méteres felszíni felbontást a marokkói űreszközök is tudják majd szolgáltatni.

A Vega rakétát 2012 óta használják, az eddigi 11 sikeres start alkalmával összesen 26 műholdat állítottak vele pályára (köztük a Vega bemutatkozó repülése alkalmával a magyar Masat-1-et).

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024