Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

NROL-61
(Rovat: A nemzetbiztonságért - 2016.07.29 07:15.)

Vicces logóval, titkos – sőt a szokásosnál is rejtélyesebb – küldetéssel állt pályára a legújabb amerikai kémműhold.

A műholdas kémkedéssel megbízott amerikai kormányzati hivatal, a National Reconnaissance Office (NRO) az elmúlt két évtizedben nem kevesebb, mint 45 különböző mesterséges holdat juttatott Föld körüli pályára. Közöttük találhatók optikai felderítő holdak és rádiós kémkedésre használt űreszközök is, illetve az adatok Földre való átjátszását végző űreszközök. Közös tulajdonságuk, hogy a hivatalos jelentésekben semmi konkrétum nem szerepel a feladatukról. A titkolózás ellenére azért rendszerint lehet egyet s mást tudni róluk, de a mostani start a szokásosnál rejtélyesebbnek tűnt...


Az NROL-61 posztere. (Kép: ULA)

A legújabb, NROL-61 jelzésű műhold a United Launch Alliance (ULA) megbízható Atlas-5 hordozórakétájával startolt július 28-án, magyar idő szerint 14:37-kor. A helyszín a floridai Cape Canaveral 41-es számú indítóállása volt.


(Kép: ULA)

Az indítás hozzávetőleges időpontján, a rakéta paraméterein, illetve a repülési hatóságoknak a rakéta emelkedési irányáról kiadott figyelmeztetésen alapulnak azok a szakértői találgatások, amelyek alapján sejteni lehet egy adott NRO műhold feladatát. Később, a felbocsátás után amatőr műholdmegfigyelők is egyértelműen meg tudják állapítani ezeknek az űreszközöknek a pályáját, hiszen méreteik nagyok, viszonylag fényes pontokként haladnak át az éjszakai égbolton. A mostani eset különleges, mivel az Atlas-5 rakéta 421-es jelzésű konfigurációját (4 m átmérőjű orrkúp, az első fokozat mellett használt 2 szilárd hajtóanyagú segédrakéta, 1 hajtóművel felszerelt Centaur végfokozat) eddig még sosem alkalmazták NRO műholdak indításához. Vagyis a találgatásoknak nem nagyon van miből kiindulni. Így vagy valami teljesen új típusú műholdról, vagy az eddig használt konstellációk frissítésére szánt, de megújított űreszközről van szó. A rakéta repülési irányáról, a kiürült fokozatok lehetséges lezuhanási területeiről pár nappal a start előtt kiadott figyelmeztetések szűkíthetik a lehetőségeket, de sokkal többet csak a pálya elemzésével fognak tudni mondani. Addig maradnak a legvalószínűbb lehetőségek: vagy egy nagyon elnyúlt, nagy hajlásszögű, ún. Molnyija-típusú pályára szánt adattovábbító műholdról, vagy egy hasonló feladattal geoszinkron átmeneti pályára kerülő űreszközről lehet szó. Ezek teremtik meg az adatkapcsolatot a földi központ és az NRO alacsony poláris pályákon keringő felderítő holdjai között.

A mostani volt az idei harmadik start az NRO megrendelésére. Februárban Kaliforniából egy Delta-4 rakéta egy radaros kémműholdat helyezett retrográd pályára, júniusban Floridából egy nagy méretű, geostacionárius pályára szánt műhold indult a rádiós kommunikáció lehallgatására, Delta-4 Heavy rakétával. Ami az Atlas-5 rakétát illeti, a 2016-ra tervezett 10 startból ez volt a negyedik. Decemberben még indul egy titkos feladattal rendelkező NRO műhold Atlas-5-tel, az NROL-79 – akkor Kaliforniából, a Vandenberg Légitámaszpontról. Az amerikai hordozórakéta-ipar (pontosabban a Delta-4 és Atlas-5 rakétákat kínáló ULA) számára biztos megrendelést jelentenek az NRO műholdjai, amelyekkel rendszeresen frissítik, karban tartják a meglevő, különböző kémkedési és titkos adattovábbítási céllal működő műholdrendszereket.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024