Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Köszönjük, magnetoszféra!
(Rovat: A Nap és bolygótestvéreink, Mars Express és Beagle-2 - 2012.03.16 08:15.)

Nem meglepő, űreszközökkel mégis most először kimutatott eredmény, hogy a napszélnek ugyanaz a „lökése” a Mars légköréből sokszorta több oxigént „fúj el”, mint a Földéből.

A 2008 januárjában végzett összehasonlító méréseket az tette lehetővé, hogy a Föld és a Mars egymáshoz viszonyított szerencsés térbeli helyzete miatt a két bolygót ugyanannak a napkitörésnek a hatása egymás után érte el. A Föld mellett az ESA Cluster műholdjai, a vörös bolygónál pedig a Mars Express űrszonda végezte el a méréseket.


A mérési helyzet vázlata: a Napból érkező részecskék árama először a Földet, majd a Marsot éri el. (Az animáció innen letölthető; kép: ESA)

Az eredmények megmutatták, hogy a Föld mágneses terének fontos szerepe van bolygónk légkörének „egyben tartásában”, a Napból érkező elektromosan töltött részecskék eltérítésében. A számottevő magnetoszférával nem rendelkező Mars védtelen légköréből ugyanis a jelenség alatt mintegy tízszer akkorára nőtt az oxigénvesztés sebessége, mint amekkora növekedést a Földnél mértek. Évmilliárdok alatt egy ilyen különbségnek messzemenő hatása lehet, ami legalább részben magyarázhatja, hogy ma a Marsnak miért van ilyen ritka légköre.


A Marsnak nincs számottrevő globális mágneses tere. (Fantáziakép: ESA)

A kutatások következő lépése a Vénusz, és a körülötte keringő Venus Express bevonása lesz. Az az európai szonda is rendelkezik olyan fedélzeti műszerrel, amely a légköri oxigén eltávozásának sebességét képes mérni. A három bolygó helyzete a közeljövőben jónéhány alkalommal kedvező lesz ilyen vizsgálatokhoz. A Vénusz esete bonyolítja a dolgokat, hiszen a bolygó mérete megközelíti a Földét, sokkal sűrűbb légköre van, viszont a Marshoz hasonlóan gyenge a mágneses tere. Így az ott végzendő mérések segíthetnek jobban értelmezni azt is, amit a Föld és a Mars esetében tapasztaltak.


Fantáziakép a Vénusz (fent), a Föld (középen) és a Mars (lent) magnetoszférájának és a napszélnek a kölcsönhatásáról. A Föld erős belső mágneses tere kiterjedtebbé teszi bolygónk magnetoszféréját. A rajzon a bolygótávolságok nem méretarányosak. (Kép: ESA)

A kutatóknak alkalma nyílik a most épp növekedő intenzitású naptevékenység hatását is vizsgálni a három bolygó légkörére.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024