Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

90 kis műhold Kínából
(Rovat: A hónap száma, Kínai rakéták , Üzlet és munkahely - 2019.02.05 07:15.)

Nagy nemzetközi kereskedelmi startmegrendelést kaptak Kínában január közepén. A Satellogic földmegfigyelő műholdjainak flottáját állíthatják pályára.

Az argentínai székhelyű Satellogic vállalat a China Great Wall Industry Corporation számára adott megrendelést 90 mikroműholdjának pályára állítására. Ehhez öt vagy hat rakétaindításra lesz szükség a következő két év során. A mostani valószínűleg az elmúlt két évtized legnagyobb értékű egyedi megállapodása, amit kínai hordozórakéták használatára nemzetközi partnerrel kötöttek. De a pontos összeget nem hozták nyilvánosságra.


Egy Hosszú Menetelés-6 rakéta startja. Ilyennel, valamint a Hosszú Menetelés-2D rakétatípussal állhatnak pályára a Satellogic műholdjai, 2020 végéig. A Hosszú Menetelés-6 rakétával egyszerre 13, a másikkal akár 36 műholdjuk is indulhat. (Kép: Kínai Védelmi Minisztérium)

A Satellogic kínai kapcsolata nem új keletű. Eddig már összesen nyolc kísérleti műholdjukat állították vagy állítják hamarosan pályára az ázsiai országból, és a vállalat finanszírozásában is részt vesznek a kínaiak. A cég célja egy látható és infravörös tartományban működő földmegfigyelő műholdakból álló konstelláció létrehozása, amellyel az egész bolygóról sűrű lefedettséggel, nagy felbontásban hiperspektrális műholdfelvételeket készíthetnek. A világpiacon nincsenek egyedül ilyen földmegfigyelő ambícióval, számos versenytársuk (például a híreinkben is gyakran említett amerikai Planet, vagy a BlackSky és ICEYE cégek) hasonló műholdflotta kiépítésén fáradozik. Bár mindegyik vállalat kínálata és szolgáltatása kicsit eltérő, közös bennük, hogy kis méretű nano- vagy mikroműholdakkal oldják meg a feladatot. Ez jelentős költségcsökkentést eredményez a hagyományos, nagy méretű távérzékelő műholdakhoz képest, és van még egy óriási előnye. Mivel számos műhold kering a Föld körüli pályákon elosztva, egy-egy területet sokkal rövidebb visszatérési idővel képesek megfigyelni. Így az egész Föld gyorsabban újra és újra feltérképezhető. A Satellogic például a teljes 90 műholdas rendszerével hetente lesz képes 1 méteres felbontású hiperspektrális műholdképekkel szolgálni a teljes földfelszínről (persze onnan nem, ahol épp felhős az ég). A nagy felbontás és a gyors visszatérés együtt értékes lesz a műholdképek nemzetközi piacán.

A Satellogic székhelye Argentína fővárosa, Buenos Aires, műholdépítő üzeme pedig Uruguayban, Montevideo közelében található. A saját műholdak gyártásának kulcseleme, hogy azok nem tartalmaznak egyetlen, az Amerikai Egyesült Államokból származó alkatrészt sem. Az amerikai exportkorlátozások miatt ugyanis ebben az esetben a műholdak nem volnának indíthatók kínai hordozórakétával. A műholdak gyártási folyamatában az egyik stratégiai cél éppen az volt, hogy függetlenítsék magukat az ilyen korlátozásoktól. Ezzel megnyílt számukra a nyilvánvalóan olcsóbb kínai indítási piac.

A Satellogic flottájának előfutára az az öt ÑuSat földmegfigyelő hold, amelyek 2016-tól kezdve egy-egy Hosszú Menetelés-4B és -2D rakétaindítással kerültek a világűrbe. Három további ÑuSat – másodlagos hasznos teherként – még az idén követi őket egy újabb kínai rakétával, majd utána kezdődhet meg a végleges konstelláció kiépítése, a most szerződésben lekötött dedikált indítások során. Az argentin műholdgyártó és -üzemeltető távlati célja egy 300 tagú flotta kiépítése.


A Satellogic egyik már pályán levő földmegfigyelő műholdjának 2017. decemberi képe Barcelonáról. (Kép: Satellogic)

Az új konstelláció tagjai a ÑuSat típus továbbfejlesztett változatai lesznek. Tömegük a hajtóanyaggal együtt kb. 45 kg. Méretük egy kisebb hűtőszekrényéhez hasonlítható, 50 × 50 × 100 cm-es. Pályájuk a pólusok fölött, 500 km magasban húzódik majd. Jelenleg már 15 gyártása folyik az uruguayi üzemben, különböző készültségi fokban.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024