Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

A Shkodrai-tó
(Rovat: A hét képe - 2020.06.06 07:15.)

A NASA Earth Observatory egyik „nap képét” az ISS legénysége készítette a Balkán-félsziget legnagyobb taváról.

A Shkodrai-tó (régebbi nevén Szkutari-tó) Montenegró és Albánia határán fekvő karszttó. A tó vize egy úgy nevezett kriptodepressziót tölt ki, ami azt jelenti, hogy a tófenék helyenként a tengerszint alatti mélységbe nyúlik. (A tó vízszintje évszaktól függően 4,7–9,8 méterrel a tengerszint fölött helyezkedik el, átlagos mélysége viszont 5–9 méter, de helyenként a 40 métert is meghaladja.) A tó hossza 48 km, szélessége 14 km, vízfelszíne vízállástól függően 368–540 km2.


Az ISS űrhajósainak 2020. február 21-i felvétele a Shkodrai-tóról. (Kép: NASA Earth Observatory / JSC)

A tó déli és délkeleti részén húzódó hegygerinc a Dinári-hegység legdélebbi nyúlványa. A hegységet elsősorban mészkő, dolomit és más, könnyen erodálódó karbonátos kőzetek alkotják. A tó vizében látható örvénylő mintát a hegyekből a folyók által a tóba hordott üledék rajzolja ki. A legtöbb üledéket Montenegró legnagyobb folyója, a Moraèa szállítja a tóba, ennek széles deltatorkolata északon a partvidék jelentős részét elfoglalja. A tó vizét a Bojana (Buna) folyó szállítja az Adriai-tengerbe. A Bojana az Adriai-tengerbe ömlő folyók közül (a Pó után) a második legnagyobb vízhozamú, aminek köszönhetően a Shkodrai-tó vize mintegy kétévenként kicserélődik.


A Shkodrai-tó. (Kép: Wikipedia)

A tó gazdag élővilágát az emberi tevékenység veszélyezteti, ezért a tó montenegrói (akkor még jugoszláviai) oldalán már 1983-ban nemzeti parkot alakítottak ki, albán oldalán 2005-ben létesítettek természetvédelmi területet.

A bemutatott felvételt a Nemzetközi Űrállomás 62. állandó legénységének egyik tagja 2020. február 21-én készítette. A felvétel Nikon D5 digitális kamerával, 400 mm fókuszú lencsével készült.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024