Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Ó, de nagy madár
(Rovat: A hét képe - 2017.10.07 15:15.)

Egy különleges, még 2013-ban készült asztrofotót osztott meg a minap honlapján az Európai Űrügynökség (ESA).

Rövid cikkünknek semmi köze a hasonló című népmeséhez, inkább egy a Napot ábrázoló fényképet mutatunk be. A Nap itt elsősorban háttérként szolgál. A gyakorlott asztrofotósok egyik népszerű témája ugyanis a napkorong előtt elsuhanó Nemzetközi Űrállomás (ISS) lefényképezése. Egy ilyen látványos felvételsorozathoz pontos tervezés, türelem és egy kis szerencse is kell. Az ESA madridi űrcsillagászati központjának (European Space Astronomy Centre, ESAC) asztrofotós klubjában készült képhez még a szokásosnál is nagyobb szerencse kellett...

A fényképezőgépnek a megfelelő időben a megfelelő helyen kell állnia, és az égboltnak is tisztának kell lennie, hogy lencsevégre kaphassák a felszín felett kb. 400 km magasságban, 28 800 km/h sebességgel a Nap előtt elsuhanó űrállomást. Felhős vagy borult idő esetén ki kell várni a következő, általában hetek múlva kínálkozó alkalmat. Az itt bemutatott 2013-as készítésű kép esetében mindössze 1,2 másodperc alatt haladt át a napkorong előtt az ISS, a képen átlós irányban. Ez idő alatt az egyes „ISS-foltok” tanúsága szerint 28-szor exponáltak.


A Nap korongja előtt húzódó két sötét „foltsorozaton” túl a csillag fotoszféráján látható napfoltok csoportjai is megfigyelhetők ezen a 2013-as képen. (Kép: ESA)

Ami viszont még átvonult a napkorong előtt, ráadásul pont abban a másodpercben, és a jelek szerint az ISS-éhez hasonló szögsebességgel, az egy madár! A repülésének nyoma a képen a függőlegeshez közeli irányban látható. A számítások szerint a madár a fényképezőgéptől 86 m-es távolságban haladt el. További véletlen egybeesés, hogy nem csak a látszólagos sebessége, de a képen a nagysága is közel ugyanakkorának tűnik, mint a sokkal távolabbi (de persze sokkal nagyobb) űrállomásé.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024