Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Kitörő Kambalnij
(Rovat: A hét képe - 2017.04.01 08:15.)

Az Oroszország távol-keleti részén fekvő Kamcsatka egyik vulkánja mintegy két és fél évszázad után nemrég váratlanul aktivizálódott.

A félsziget déli csücskénél található, 2156 m magas Kambalnij kitörése március végén kezdődött. A füst- és hamufelhőt számos távérzékelő műhold megfigyelte, itt az amerikai Terra műhold MODIS (Moderate Resolution Imaging Spectroradiometer) műszerének több hullámhosszon készített felvételeiből összeállított, a valóshoz közeli színeket visszaadó képet mutatjuk meg.


A Terra műhold képe március 25-én, egy nappal a kitörés kezdete után készült. (Kép: NASA EO / Jeff Schmatlz, Joshua Stevens / LANCE/EOSDIS Rapid Response)

A széliránynak megfelelően a füstfelhő dél-délkeleti irányban látható. Azon a napon a hossza elérte a 100 km-t. A füstcsík nyugati oldalán a fehér háttér mellett feltűnő sötét sáv a kihullott vulkáni hamu, amely befedte a hóval borított tájat.

A következő kép a levegőbe jutó vulkáni eredetű kén-dioxid koncentrációját mutatja. A térképre felvitt adatokat az ugyancsak a NASA által üzemeltetett Aura műhold, annak is az OMI (Ozone Monitoring Instrument) nevű műszere szolgáltatta, március 26-án végzett mérései alapján.


A légköri SO2 mennyiségét Dobson-egységekben a térkép alatti színskála mutatja. Egy Dobson-egység azt jelenti, hogy ha összenyomnánk a műhold alatt levő légoszlopban levő kén-dioxidot egy standard hőmérsékletű (0 °C) és nyomású (1 atmoszféra) rétegbe, akkor az 0,01 mm vastag lenne. (Kép: NASA EO / Joshua Stevens / Aura OMI science team)

Egy nemrég megjelent – és általunk is ismertetett – tanulmány szerint a Föld vulkánjai évente összesen 20–25 millió tonna kén-dioxidot juttatnak a légkörbe.

Ami a Kambalnijt illeti, az első napokban vulkáni hamu a tengerszint felett 8 km magasságba is eljutott, ami már veszélyes lehet az arrafelé szálló repülőgépek hajtóműveire.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024