Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Okavango
(Rovat: A hét képe - 2013.04.28 08:15.)

Namíbia északi és Angola déli része, az Okavango határfolyó egy szakaszának környéke látható a koreai Kompsat-2 műholddal készített képen.

A folyó Angola területén ered (még Cubango néven), majd délkeleti irányba folyva Botswanában torkollik – nem valami tóba vagy tengerbe, hanem a Kalahári-sivatagba. Az Okavango deltája nevezetes vadrezervátum és turistalátványosság. Élnek itt többek között elefántok, bivalyok, gnúk, oroszlánok, leopárdok, párducok, krokodilok, hiénák, orrszarvúk, páviánok – szinte minden, ami az afrikai természetfilmek elmaradhatatlan szereplője. Az alábbi műholdkép azonban nem a deltát mutatja, hanem egy szakaszt, ahol az Okavango határfolyó Angola (fent) és Namíbia (lent) között.


Az Okavango folyó egy részéről 2013. január 3-án készült kép a 2006-ban startolt Kompsat-2 (Korea Multi-purpose Satellite-2) földmegfigyelő mesterséges holddal. (Kép: KARI / ESA)

Az ecsetvonásszerű zöld sáv a folyó közvetlen közelében a burjánzó növényzetre utal. A víz jelentős szerepet játszik a helyi gazdaságban, például a földművelés és a turizmus révén. A folyami halak pedig fontos összetevői a helyiek táplálékának. A kép bal felső részén a világos foltok kis út menti településrészek, mellettük a trópusi és szubtrópusi vidékek jellegzetes vöröses színű talaja. Átellenben, a kép jobb alsó sarkánál kör alakú, öntözéses művelésű mezőgazdasági területek láthatók, akár 600 m-es átmérővel. A két említett részletet alább kinagyítva is megmutatjuk.



Még a nagyfelbontású űrfelvételek alapján sem mindig könnyű megmondani, hogy mit látunk. Alul középen, a geometrikus mintázatú parcellákon feltűnő sötétebb foltok lehetnek akár magányos fák, de nagy termeszvárak tetején fejlődő növényzet is.


Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024