Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Pillantás az éjszakai Katarra
(Rovat: A hét képe - 2013.01.23 07:15.)

Az éjszakai fények sokat elárulnak a népsűrűségről egy adott területen. A Nemzetközi Űrállomásról készült fotó a Perzsa- (Arab-) öböl félszigetállamát mutatja.

Az éjszakai űrfelvételekről olyan információ is könnyen leolvasható, ami a nappali fénynél készültek esetén nem mindig egyértelmű. Főleg a sivatagos területeken nehéz lehet megkülönböztetni a lakatlan környezetet akár még a sűrűn lakott településektől is. Mivel a mesterséges fények az ember jelenlétére utalnak, míg a sivatag teljesen sötét, a lakott területek az éjszakai képeken igencsak feltűnőek. Ez látható a Katarról október 13-án készült alábbi képrészleten is, amelykel tájolása – a Nemzetközi Űrállomás (ISS) aktuális pályája miatt – olyan, hogy az északi irány a kép bal oldala felé mutat.


(Kép: NASA / JSC)

A legnagyobb kiterjedésű fényes folt a katari főváros, Doha, tőle délre és északra kikötőkkel. A kép közepe táján külön megjelölték egy fényárban úszó tevefuttató versenypálya ellipszisét. Dohától nyugatra három fényes csík – valójában autópálya – látható. Az egyik az ország északi, a kép tanúsága szerint sötét és így ritkán lakott vidéke felé, a középső egy kőolajmező, míg a harmadik a szomszédos Szaúd-Arábia irányába. A kép bal alsó sarkában az öböl szigetállama, Bahrein is látható, szinte teljes egészében. Fővárosa, az 1,2 milliós Manáma valamivel kevésbé népes, mint Doha (1,45 millió lakos), amit a fényességük közti különbség is tükröz.

Az ISS űrhajósai számára nem mindig könnyű megállapítani, hogy éjjel milyen területek fölött repülnek. A leginkább az segít, ha a tengerpartok, a kontinensek körvonalai ki vannak világítva az ott található lakott települések miatt. A legtöbbször azonban a sötét tengerfelszín és a lakatlan szárazföldi területek egybemosódnak, megnehezítve a téjékozódást. Így a hüvelykujj formáját idéző katari félsziget is jobban kivehető a NASA Suomi-NPP műholdjának éjszakai felvételén, amelyet az érzékeny VIIRS (Visible Infrared Imaging Radiometer Suite) műszerrel készítettek. Ennek a berendezésnek elég a Holdtól származó gyenge megvilágítás is. Alább egy ilyen képet mutatunk.


A Suomi-NPP szeptember 30-án készült éjszakai felvétele Katar környezetéről. Az ISS fenti éjszakai felvételének megfelelő területet fehér körvonalakkal külön megjelölték. Itt a tájolás a megszokott, vagyis az északi irány a kép felső része felé mutat. (Kép: Jesse Allen, Robert Simmon / CIMSS, University of Wisconsin / NASA / NOAA / DoD)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024