Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Az olimpia helyszínei az űrből – éjjel
(Rovat: A hét képe - 2012.08.10 07:15.)

A 30. nyári olimpiai játékok több milliárdnyi (tévé)nézője közül senki sem láthatja úgy a helyszíneket, mint egy amerikai távérzékelő műhold, éjszakai felvételen.

Az itt bemutatott kép még jóval az olimpia megnyitása előtt, március 27-én készült, amikor az Angliában amúgy gyakori borult, ködös időjárás sem zavarta a látványt. Készítője az amerikai Suomi NPP mesterséges hold, annak is a VIIRS (Visible Infrared Imaging Radiometer) műszere. Ez jóval (mintegy százezerszer) érzékenyebb, mint a hagyományos kamerák, amelyek a Föld felszínéről visszaverődő napfényt tudják felfogni. A VIIRS számára elég a holdfény, az emberi jelenlétet – és vele a feleslegesen pazarló, felfelé irányuló világítást is – csalhatatlanul jelző mesterséges fény, vagy akár az erdőtüzek fénye.

Az alábbi képen a brit fővárost hatalmas fényes folt jelöli. Nem minden sportesemény zajlik a városon belül. A térképen megjelöltek néhány ilyen külső helyszínt: a szlalom kajak- és kenuversenyeket a Lee Valley White Water Centerben rendezik, a vitorlásversenyek helyszíne Weymouth és Portland. Az evezősfutamok, valamint a magyarok számára máris oly sok érmet hozó síkvízi kajak- és kenuversenyek Eton Dorney-ban zajlanak. A kerékpárosversenyek egy részét (mountain bike) a Hadleigh Farm közelében követhetik a szurkolók.


London és környéke éjjel, alacsony Föld körüli pályáról.

A VIIRS műszer éjszakai képességeit elsősorban nem a fények megörökítésére aknázzák ki – ez inkább csak látványos melléktermék –, hanem a felhőzet, a hó- és jégborítottság vizsgálatára szánták. Érdekesség, hogy 1973-ig az addig amerikai katonai meteorológiai műholdakkal készített éjszakai képek titkosnak minősültek. Azóta a NOAA, az amerikai légkör- és óceánkutató ügynökség szakemberei tudományos vizsgálatokhoz is alkalmazzák ezeket. A hosszú időtartamra visszanyúló sorozatok segítségével a népesség és az urbanizáció változásait lehet nyomon követni, sőt nagyobb területre kiterjedő áramkimaradásokat is detektálhatnak az éjszakai műholdképeken.


A nagyobb képen nem csak a Brit-szigetek, de Nyugat-Európa egy része is látható, március 27-én éjjel. A nagyvárosokat, főbb útvonalakat és a tengerpartokat jól kirajzolják a fények. Az amúgy sötét tengerfelszínen esetleg hajók vagy olajfúró tornyok okozhatnak egy-egy elszórt fénypontot. (Képek: NASA EO)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024