Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Élet a kiszáradt folyómederben
(Rovat: A hét képe - 2009.12.03 08:30.)

A vádi arab szó, kiszáradt vízmosást jelent. Mi történik azután, ha rövid időre víz önti el a medret? Űrfelvételeken mutatjuk meg.

Az alábbi két képen látható vádi teljesen másképp fest az eltérő felvételi időpontokban. A helyszín Afrika, azon belül is Niger, a világ legforróbb országainak egyike. Területének nagy része a Szaharában fekszik. Az országnak csak a legdélibb vidéke alkalmas egyáltalán növénytermesztésre, ott hullik többé-kevésbé rendszeres csapadék. Északon, az Algériával közös határ közelében a tájat sziklasivatag és homokdűnék uralják. Itt csak elvétve áztatja eső a talajt. Ilyenkor a szárazsághoz alkalmazkodott növények a hirtelen jött víz hatására gyorsan kizöldülnek, fejlődni kezdenek.



A NASA Earth Observing-1 (EO-1) műholdjának Advanced Land Imager (ALI) detektorával készült két kép ugyanazt a vádit mutatja, egyszer szárazon (fent, 2009. szeptember 18.), egyszer eső után (lent, 2007. szeptember 17.). Érdekesség, hogy a két felvétel készítése között szinte napra pontosan 2 év telt el – tehát nem évszakos különbségről van szó. (Kép: Robert Simmon / NASA EO-1 Team)

Kedvező hely a növények számára a kiszáradt vízmosás, ahol ilyenkor összegyűlik a folyadék. A képen a meder keleti felén dús zöld növényzet látható, amely nyugat felé haladva egyre ritkásabb. A sivatagi növények különféle túlélési stratégiákat fejlesztettek ki, hogy átvészeljék a különösen száraz környezetet. Némely növények húsos leveleikben és gyökereikben tárolják a vizet. Mások hónapokig vagy évekig is várakoznak az életadó csapadékra, miközben teljesen kiszáradtnak tűnnek. Ha megérkezik a víz, akár három nap leforgása alatt kizöldülnek, 10-15 napon belül pedig új magvaikat is elhullajtják.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024