Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Bolygónk az űrből (1) – Éjszakai fények
(Rovat: A hét képe - 2008.12.09 09:00.)

Új sorozatot indítunk, amelynek egyes részeiben a Földet más-más műholdas „szemüvegeken” keresztül mutatjuk be. Az első részben bolygónk éjszakai fényeit pillanthatjuk meg.

Az alábbi mozaikkép az Űrvilág olvasói számára sem ismeretlen. Azért választottuk mostani sorozatunk első darabjául, mert jól szemlélteti, hogy a műholdas mérések segítségével egyrészt nem szokványos, másrészt globális méretekre kiterjedő képet alkothatunk a bolygóról, amelyen élünk.

Az űrkutatás ugyanis nem csak a világűrt, a Naprendszert, a távolabbi égitestek titkait kutatja, hanem elsősorban magát a Földet. A földmegfigyelő mesterséges holdak évszakos változásokat, viharokat, szökőárakat, vulkánkitöréseket, földrengések hatásait képesek megfigyelni. Nem maradhatnak észrevétlenek az emberi tevékenység következményei sem – például a felszínborítás változásai, a városiasodás, a mezőgazdasági művelés, a levegőbe jutó szennyező anyagok koncentrációjának alakulása. Természetesen az emberiségre igen jellemző egyik jelenség, az éjszakai világítás is felismerhető az űrből, „csupán” a megfelelő műholdakat és némi pluszmunkát igényel az itt bemutatotthoz hasonló, egységes kép összerakása.


(Kép: Defense Meteorological Satellite Program / NOAA National Geophysical Data Center)

A képet az amerikai katonai meteorológiai mesterséges holdak 2003 folyamán – éjszaka és felhőmentes körülmények közt – készített felvételeiből állították össze. Az óceánok és tengerek vize fekete. A kontinensek a kék különböző árnyalataiban figyelhetők meg. Az erős éjszakai fényeket sárgás-fehéres színek jelzik. A képek feldolgozásakor ügyeltek a természetes megvilágításnak – a Nap, a Hold fényének vagy a sarki fénynek – a kiküszöbölésére.

A legfeltűnőbben világító tájak: Észak-Amerika keleti partvidéke, Kanada délkeleti része, Nyugat-Európa, Japán, Délkelet-Ázsia. A fények számos tengerpartot, folyóvölgyet is kirajzolnak. Ezekkel éles ellentétben vannak olyan vidékek, ahol szinte teljes a sötétség. Ilyen a Szahara belseje, az Amazonas és a Kongó folyók körüli őserdők. A fények eloszlása a térképen jól egyezik a népesség eloszlásával. A legsűrűbben lakott helyek a Földön a mérsékelt égövi tengerparti zónák. A sivatagok és őserdők belseje gyakorlatilag lakatlan.


A fenti kép kivágásán a Kárpát-medence és környéke látható. Ki-ki megpróbálhatja megkeresni saját lakóhelyét. (Budapestiek, nagyvárosi lakosok előnyben...)

Kiegészítés:
Egy, a cikkhez kapcsolódó december 10-i vendégkönyvi bejegyzés így szól: „Milyen kár, hogy a hét képéhez írt szövegben (Bolygónk az űrből) nincs leírva az a szó, hogy fényszennyezés.” Valóban, amit a képen látunk, annak egy része a Földről az ég felé irányuló, jórészt teljesen felesleges megvilágítás! Ez egyrészt energiapazarló, másrészt megzavarja az élővilágot. Nem utolsó sorban megnehezíti az éjszakai égbolt látványában való gyönyörködést, a csillagászati megfigyeléseket is. A fényszennyezésről, az ellene való védekezésről a fenyszennyezes.csillagaszat.hu honlapon lehet többet megtudni.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024