Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Kozmikus szőrmók fülbevalóval
(Rovat: A hét képe, Amerika és az űrcsillagászat - 2006.11.27 07:50.)

Némi fantáziával megszemélyesíthető az NGC 1316 jelű, öt hónapon belül két szupernóvát produkáló galaxis képe.


A 2004 novemberében indított Swift felvételét úgy forgatták el, hogy segítsék képzelőerőnket (Kép: NASA/Swift/Stefan Immler)

A NASA Swift mesterséges holdjával a csillagászok igen ritka jelenséget figyeltek meg. Az NGC 1316 két szupernóvája gyakorlatilag egyszerre villant fel. A fenti képen ezek két fényes „szemként” tűnnek fel (bekarikázva). A jobb oldali a régebbi, június 29-én fényesedett fel (SN 2006dd). A bal oldali „szemet” november 5-én detektálták először (SN 2006mr). A nagy galaxisokban évszázadonként átlagosan legfeljebb 3 szupernóva keletkezik. A felvételen látható galaxis ennél jóval aktívabb, az elmúlt 26 évben immár négy csillagrobbanást láttak benne.

A középen látható fényesebb folt (vagyis az „orr”) a galaxis magja. A balszélen, a szupernóvákkal majdnem egyvonalban egy előtércsillag lóg bele a látómezőbe, csillogó fülbevalóval téve teljessé a bizarr bozontos fejet...

Az NGC 1316 egy nagytömegű ellitikus galaxis, tőlünk 80 millió fényévnyi távolságban. Különleges aktivitásának valószínű oka, hogy – csillagászati értelemben véve a közelmúltban – egy másik galaxissal ütközött. Ez sok új, nagytömegű csillag keletkezésével járt, amelyek most szupernóvaként végzik rövid életüket.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024