Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

A Földközi-tenger az űrből – sötétben
(Rovat: A hét képe, Időjárás és előrejelzése , Envisat - 2006.03.26 08:06.)

Az ESA távérzékelő holdjai rendszeresen elkészítik az európai tengerek vízhőmérsékleti térképét. Az újabban használt éjszakai adatokból készült az a látványos kép, amelyet bemutatunk.

A felszíni vízhőmérsékleti adatok fontosak az időjárás-előrejelzéshez használt modellekben. Egyben hosszú távon a klímaváltozás hasznos jelzői lehetnek. A korábban már általunk is bemutatott európai Medspiration program célja az európai tengerek és az Atlani-óceán vízhőmérsékletének pontos, rendszeres, nagy térbeli felbontású mérése, távérzékelő mesterséges holdak mérési adatainak alapján. A Földközi-tengerre például naponta készítenek legalább 0,3°C pontosságú hőmérsékleti térképeket. Az év elejétől éjszakai adatfelvétellel dolgoznak, ami pontosítja az adatokat. Napközben a napsugárzás felmelegíti a víz legfelső, néhány mikrométer vastag rétegét, amire a műholdas mérések vonatkoznak. A mélyebb rétegek hőmérsékletére kíváncsi kutatókat viszont ez félrevezeti. A nappali adatfelvételnél ezért csak bizonyos szélsebesség felett voltak használhatók a mérések, amikor már a víz keveredése elég nagy volt. Az éjjeli adatokkal ez a hatás kiküszöbölhető, és szélsebességi alsó határ megállapítására sincs szükség.


A fenti színkódolt hőmérsékleti kép a spanyol partok mentén fekvő Baleár-szigetek környékét mutatja (a nagyobb fekete folt balra a kedvelt turistacélpont, Mallorca, a kisebb jobbra Menorca szigete). Az adatok az ESA Envisat holdjának látható és infravörös tartományban működő sugárzásmérőjétől (AATSR) származnak. A kék a hidegebb, a rózsaszín a melegebb hőmérsékletű vízfelszínt jelzi. (Kép: ESA)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024