Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Újonnan felfedezett becsapódási kráter a Szaharában
(Rovat: A hét képe - 2006.03.06 08:03.)

Műholdfelvételek alapján két kutató egy hatalmas, 31 km átmérőjű kráterre utaló nyomokat talált Egyiptomnak a líbiai határhoz közeli vidékén.

A most megtalált kráter kétszer akkora, mint az eddig ismert legnagyobb ilyen szaharai képződmény. (Összehasonlításul: a mexikói Yucatán-félsziget híres Chicxulub-krátere, amelyet sokan a dinoszauruszok kipusztulásához vezető becsapódás maradványával azonosítanak, 160-240 km közötti méretű lehet.) Az amerikában dolgozó kutatók a Kebira nevet adták a kráternek, ami arabul „nagyot” jelent.


Landsat űrfelvétel az Egyiptom nyugati részén újonnan felfedezett Kebira-kráterről. A külső gyűrű átmérője 31 km. (Kép: Bostoni Egyetem)

A becsapódott kozmikus test mérete meghaladhatta az 1 km-t. Hogy mennyi idővel korábban történhetett az esemény, arra egyelőre nincs megbízható becslés. A szél és víz okozta erózió romboló hatása miatt a felszínről egy ilyen krátermaradvány gyakorlatilag észrevehetetlen. A műholdfelvételek segítségével kiterjedt felszíndarabok is áttekinthetők. A Kebira-kráter eddig valószínűleg azért maradhatott észrevétlen, mert viszonylag nagy.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024