Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

GPS Block 2F-11
(Rovat: A GPS rendszer, Navigáció és térképészet - 2015.11.01 08:15.)

Idén március és július után ismét indítottak egy új műholdat az amerikai GPS helymeghatározó rendszer frissítésére.

A GPS (Global Positioning System) nevű, az Amerikai Légierő által üzemeltetett műholdrendszer legújabb, egyben a Block 2F műholdsorozat 11-edik tagja egy Atlas-5 rakétával emelkedett a magasba a floridai Cape Canaveral 41-es indítóállásáról. A start egy kisebb technikai hiba miatt egy napos késéssel, október 31-én, magyar idő szerint 17:13-kor történt. Ebben a hónapban már harmadszor használta a United Launch Alliance (ULA) a megbízható Atlas-5 hordozórakétáját, ebből kétszer Floridából és egyszer Kaliforniából. Ezzel 2015 októbere lett a „legforgalmasabb” hónap a hordozóeszköz eddigi működésének 2002 óta tartó történetében.


Ilyen volt belülről a start előkészítése során a legújabb GPS műholdra csukódó orrkúp... (Kép: ULA)


...és ilyen kívülről, amikor már rázárult a légköri emelkedés során védelmet nyújtó borítás. (Kép: ULA)

A 245 millió dolláros GPS Block 2F-11 műhold a navigációs műholdrendszer jelenleg használt legmodernebb, Block 2F jelű sorozatának utolsó előtti tagja. A Boeing cégnél még egy példány készült, amelyet jövőre – februárban, ugyancsak egy Atlas-5-tel – állítanak majd pályára. A 2F sorozat tagjai a korábbi Block 2R műholdakhoz képest megnövelt élettartammal, pontosabb fedélzeti atomórákkal rendelkeznek. Ezek a holdak a civil felhasználók számára egy harmadik frekvencián is sugároznak navigációs rádiójeleket. A tucatnyi példányból álló 2F sorozatot 2010 óta indítják a műholdrendszer elöregedő tagjainak folyamatos pótlására, s így a rendszer fokozatos modernizálására. A mostani GPS Block 2F-11 hold a 2003 decemberében pályára állított GPS Block 2R-10 feladatát veszi majd át a 20 200 km magas körpályán, pontosan az E jelű pályasík. 2. pozíciójában. (A lecserélendő hold még üzemképes, így tartalékban marad.)


(Kép: ULA)

A napjainkra világszerte elterjedt, sokrétű hely- és időmeghatározó alkalmazásokkal rendelkező GPS rendszer kiépítése 1978-ban kezdődött. A mostani a sorrendben már a 71-edik start. Az indítást megelőzően 31 műhold működött a hat különböző, 55°-os hajlásszögű pályasíkban, amelyek globális lefedettséget nyújtanak a Földön a felhasználók számára, lényegében minden helyen (ahonnan rálátás nyílik az égboltra) és minden időben. A GPS vevők működési elve, hogy több (legalább négy) műhold irányából veszik a folyamatosan sugárzott rádiójeleket, meghatározzák azok futási idejét az ismert helyzetű műholdaktól a vevőig. Az adatokból ki tudják számítani a pontos időt és annak a pontnak a térbeli koordinátáit, ahol a vevő antennája tartózkodik. A mostani start idején üzemképes holdak közül kettő a Block 2A, tizenkettő a Block 2R, hét a Block 2R-M és tíz a Block 2F sorozatban készült. A GPS teljes globális lefedettségéhez egyébként ennél kevesebb, 24 egyszerre működő műhold is elegendő.

A Block 2F sorozat jövő februárra tervezett befejezése után a GPS következő, Block 3A jelű műholdgenerációjának tagjait várhatóan 2017-ben kezdik pályára állítani. Ezeket az űreszközöket a Lockheed Martin építi.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024