Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Izrael űrprogramja (3. rész)
(Rovat: A Columbia utolsó útja, A Holdnál - 2020.08.03 08:15.)

Cikksorozatunk befejező részében Izrael űrhajósáról és holdszondájáról olvashatnak.

Az Egyesült Államok és Izrael az első űrkutatási megállapodást 1996-ban írta alá. Ez az 1998–2002 közötti időszakra szólt, és leglátványosabb eleme az első izraeli űrhajós, Ilan Ramon űrrepülése volt. Ramon a Columbia űrrepülőgép fedélzetén 2003 februárjában látogatott a Nemzetközi Űrállomásra. Repülését sajnos nem élte túl. Mint emlékezetes, az űrrepülőgép a visszatéréskor (február 1-jén) a Föld sűrű légkörébe belépve megsemmisült, a teljes legénység halálát okozva.


(Kép: NASA)

Ilan Ramon (képünkön), az Izraeli Légierő ezredese 1954-ben született. Középiskolai tanulmányait 1972-ben, egyetemi tanulmányait – mint villamos- és számítástechnikai mérnök – 1987-ben fejezte be. Több mint 3000 órát repült A-4, Mirage-IIIC és F-4 típusú harci gépeken és 1000 órát F-16-os fedélzetén. 1997-ben választották űrhajósjelöltnek.

Az űrrepülőgépen a legfontosabb feladata az Afrika felett dúló porviharok megfigyelése volt. Erről (még a világűrből) így beszélt: „a repülés első hetében a legénységnek nem kis riadalmat okozott egy eddig nem ismert fényjelenség. Vöröses fényt láttunk Afrika keleti partjainál. Később kiderült, hogy a jelenség egy hatalmas porvihar eredménye. A légkört és a légköri port a régióban egyébként is vizsgáltuk a Mediterranean Israeli Dust Experiment kísérletben, így a jelenség még szinte kapóra is jött az elemzések kiterjesztéséhez.”

Ilan Ramon tragikus repülése után a világban a talán legnagyobb publicitást kapott űrprogram az első izraeli automatikus holdraszállási kísérlet volt. Erről az Űrvilág is folyamatosan beszámolt (ld. korábbi cikkeinket a lap alján).


A Beresit felvétele az automatikus ereszkedés közben

A magánvállalkozásban készült űreszköz 2019. február 22-én startolt. A Beresit landolását 2019. április 11-én kísérelték meg, de az sajnos sikertelen volt. A holdi leszállóegység becsapódott égi kísérőnk felszínébe.

2015-ben rendeztek első alkalommal a Nemzetközi Asztronautikai Kongresszust (IAC) Izraelben, Jeruzsálemben. Ekkor írta alá Charles Bolden, a NASA akkori vezetője és Menachem Kidron, az Izraeli Űrügynökség vezetője azt a szerződést, mely szerint a zsidó állam partnerként fog részt venni az amerikai vezetésű Hold- és Mars-kutatási programokban.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024