Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Éjszakai Shuttle-startok: mégis?
(Rovat: A Columbia utolsó útja, Az űrrepülőgép - 2003.10.09 16:19.)

Úgy tűnik, a NASA talán mégis megtalálja a módját, hogy éjszaka is tudjon űrrepülőgépeket indítani.

Eddig a NASA arra készült, hogy a Columbia-jelentésben leírtak teljesítéséhez (legalább három jól használható nézetből kell filmezni az űrrepülőgép-rendszert) beszünteti az éjszakai startokat. Most azonban úgy tűnik, mégis lehetőség lesz hajnalban indítani az űrrepülőgépeket.

Az éjszakai indításokkal az az alapvető probléma, hogy az űrrepülőgép hajtóműveinek működése miatt túl nagy a környezeti fény. Egy (az indítóhelyhez közel elhelyezett) földi kamerával szinte át kellene látni a fényforráson, hogy meg lehessen vele figyelni az űrrepülőgép-rendszer (az orbiter, a külső tartály és a segédrakéták) felső harmadát, ahonnan lehullva egy-egy törmelékdarab kárt tehetne az orbiter hővédő rendszerében. Most a NASA emberei azon gondolkoznak, hogy két követőgéppel haladnának az űrrepülőgép indítási síkjától jobbra és balra, és ezekről a repülőgépekről figyelnék meg a rendszer kritikus részeit.

Az új elképzelés szerint tehát nem a hajtóművek irányából, hanem gyakorlatilag oldalról lehetne megfigyelni a rendszert. A megkövetelt harmadik használható nézetet pedig egy, az indítóállástól viszonylag távol elhelyezett földi kamerával lehetne biztosítani (egy ilyen kamerát telepítenek a Kennedy Űrközponttól mintegy 60 km-re északra, a floridai partokra). Egyébként a NASA és a Légierő 11 új, földi kamerát helyez üzembe, a már meglévő 13 mellé.

Az új, egyelőre még csak ötlet szintjén létező módszer alkalmazásakor is biztosítani kellene azonban, hogy az űrrepülőgépről a külső tartályt napfényben lehessen leválasztani. Emiatt tehát az éjszakának csak a hajnali része lenne használható idításra, azonban ez még így is hozzávetőlegesen megkétszerezné a szóba jöhető indítási "ablakok" időtartamát.

Forrás: space.com

Jogi közlemény: A fenti cikk tartalma részben, vagy egészben szabadon és ingyenesen felhasználható, amennyiben az utánközlést végző személy, szerkesztőség, illetve kiadó az anyagban forrásként egyértelműen megnevezi honlapunkat.
Ennek módja: "Forrás:", illetve "további részletek:",
majd ezt követően: "ŰRVILÁG hírportál", vagy "www.urvilag.hu", esetleg "urvilag.hu"

Szíves megértésüket köszönjük!

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024